Birželio 14-ąją „Vilties angelas“ apskriejo visą Lietuvą

Birželio 14-ąją Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena, primenanti 1941-aisiais metais prasidėjusius Lietuvos gyventojų trėmimus. Remiantis Tarptautinės komisijos istorikų atliktais tyrimais ir 2003 metais patvirtintomis išvadomis, per pirmuosius Lietuvos gyventojų trėmimus 1941 metais iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 2 045 buvo žydų tautybės ir 1 576 – lenkų tautybės. Tarp tremtinių buvo 5 060 vaikų iki 16 metų amžiaus. Ištremtieji suaugusieji daugiausia buvo politinio, karinio ir ūkinio Lietuvos elito atstovai.

Šiemet buvo minimos 75-osios pirmųjų Lietuvos gyventojų trėmimų metinės. Kasmet vis mažiau lieka liudininkų, prisimenančių tai, kas nutiko birželio 14-osios naktį pirmosios sovietų okupacijos metu. Tam, kad istorinė atmintis gyvuotų ir būtų perduodama iš karto į kartą, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas kasmet inicijuoja pilietines iniciatyvas, skirtas bendrojo ugdymo mokykloms. Šiais metais Gedulo ir vilties dienai skirta iniciatyva – „Vilties angelas“. Mokyklų bendruomenėms buvo pasiūlyta kurti angelus, simbolizuojančius begalinį tikėjimą, viltį, kuria gyveno ištremti ir įkalinti žmonės. Mokiniai buvo kviečiami susipažinti su buvusių tremtinių, politinių kalinių atsiminimais ir diskutuoti apie tai, kas jiems, išgyvenusiems Sibiro negandas, padėjo išlikti ir sugrįžti į Tėvynę.

Birželio 14-ąją Vilniuje tradiciškai vyko du renginiai:  Aukų gatvėje ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. Į oficialią Gedulo ir vilties dienos paminėjimo ceremoniją,   nešini simboliniais Vilties angelais, atvyko mokiniai su mokytojais iš septynių Vilniaus mokyklų. Į renginius Vilniuje atvyko ir svečiai iš Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos bei Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos Tolerancijos ugdymo centro atstovai. Tarptautinės komisijos pirmininko Emanuelio Zingerio kvietimu į Gedulo ir vilties dienos paminėjimą atvyko ne tik 2016-ųjų metų Eurovizijos dainų konkurso nugalėtoja Džamala, bet ir žymūs Europos Rytų regiono politikai, suvaidinę ryškų vaidmenį byrant Sovietų Sąjungai: Baltarusijos opozicijos lyderis Stanislavas Šuškevičius ir Ukrainos politikas Leonidas Kravčiukas. Šie svečiai iš kaimyninių valstybių dalyvavo sovietinių represijų aukų pagerbimo ceremonijoje Aukų gatvėje. Tarptautinės komisijos pirmininkas, Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris savo kalboje padėkojo tremtiniams ir buvusiems politiniams kaliniams už jų tikėjimą Nepriklausomybe net ir tuomet, kai tuo tikėti, atrodo, buvo neįmanoma.

Renginyje Naujoje Vilnioje dalyvavo Vilniaus Viršuliškių mokyklos ir Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai ir mokytojai. Mokiniai Vilties angelais ne tik papuošė kalnelį, ant kurio stovi kryžius, bet ir išdalino mokinių rankomis sukurtus angelus buvusiems tremtiniams, politiniams kaliniams ir renginio dalyviams.

Pilietinė iniciatyva „Vilties angelas“ vyko visoje Lietuvoje. Apie 190 Lietuvos mokyklų organizavo Gedulo ir vilties dienos paminėjimus miestuose ir miesteliuose. Tūkstančiai mokinių rankomis sukurtų Vilties angelų paskatino prisiminti istoriją. Vienur renginiai vyko mokyklose, dalyvaujant mokyklos bendruomenei, kitur – iš mokyklos renginiai „nukeliavo“ į miestą ar miestelį, įtraukiant visą vietos bendruomenę.

Nuotraukų galerija