Konferencija Mažeikiuose apie Žemaitijos miestelių žydus

Kovo 15 d. Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje vyko konferencija „Žydai – Žemaitijos miestelių dalis“. Konferencijoje dalyvavo apie 100 svečių iš Žemaitijos regiono.

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras 2018–2019 m. įgyvendina projektą apie Mažeikių žydus, tačiau didžiausias dėmesys projekte yra skiriamas žydams mokytojams ir mokiniams, kurie dirbo ir mokėsi šioje gimnazijoje iki nacių okupacijos. Konferencija, vykusi kovo 15 dieną, buvo skirta projekto apibendrinimui ir viešinimui.

Konferencija prasidėjo Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos sukurtu dokumentiniu filmu „Laikas ir likimai“. Šis filmas pasakojo apie gimnazistus ir mokytojus žydus. Filme daugiausia buvo skirta dėmesio Izraelio Lemperto istorijai, kuriam pavyko išsigelbėti.

Konferencijoje viešėjęs istorikas, dr. Linas Venclauskas kalbėjo apie antisemitizmą bei jo priežastis, pavyzdžiais paliesdamas ir Žemaitijos regioną. Renginyje buvo pristatyta daug pranešimų apie Žemaitijos miestų ir miestelių žydų bendruomenes: Telšius, Akmenę, Raseinius, Ariogalą, Viekšnius, Tirkšlius, Sedą. Mokytojai ir mokiniai dalinosi įspūdžiais – kokią pavyko surasti informaciją, nuotraukas, kokį kultūrinį paveldą atrado.

Renginio svečias, Jakovo Bunkos paramos ir labdaros fondo direktorius Eugenijus Bunka apibendrindamas renginį sakė: „ieškokite, saugokite, užrašykite ir viešinkite, nes tai tikra miestelių istorija, kuri turi būti išsaugota“.

Konferenciją organizavo Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras kartu su partneriais: Tarptautinės komisijos sekretoriatu ir Geros valios fondu.

Apie vykusią konferenciją yra istorijos mokytojo Arūno Mikalausko str. „Švietimo naujienose“: http://www.svietimonaujienos.lt/atmintis-tarsi-labirintas/