Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenės prisijungė prie POLIN muziejaus (Varšuvoje) iniciatyvos „Geltonasis narcizas“

Balandžio viduryje Lenkijoje ir kitose šalyse vyko POLIN muziejaus inicijuota Geltonojo narcizo iniciatyva, prie kurios jau ne pirmus metus prisijungia Lietuvos mokyklos, regioniniai muziejai, kuriuose veikia Tolerancijos ugdymo centrai.

Geltonojo narcizo iniciatyva kasmet vyksta minint Varšuvos geto sukilimo datą, o žydų bendruomenės visame pasaulyje  mini dieną, vadinamą Yom HaShoah – Didvyriško pasipriešinimo nacizmui ir Holokausto aukų atminimo dieną. Geltonojo narcizo iniciatyva susijusi su Varšuvos geto gyventojų didvyriškumu, kurie 1943 m. balandžio 19 d. sukilo prieš prievartinį įkalinimą ir žudymą, suvokdami, jog jėgos nelygios ir tikriausiai visi sukilėliai žus. Prisimindami Varšuvos geto likimą, vykusį sukilimą, Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Pasauliniu žydų kongresu (WKC) pakvietė Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenes prisijungti prie siūlomos akcijos. Mokytojai buvo kviečiami kalbėtis su mokiniais apie gėrio kovą su blogiu, prisiminti Holokausto istoriją, aptarti šių dienų aktualijų temą – ukrainiečių kovą prieš rusišką blogio imperiją. Kartu buvo siūloma prisiminti ir Vilniaus, Kauno ar Šiaulių getų istorijas: getuose veikusias pasipriešinimo organizacijas ir žmones, kurie įkalinti ir be vilties išsigelbėti ruošė slėptuves, bandė įsigyti ginklų, organizavo pabėgimus iš geto, stengėsi užmegzti ryšį su antinaciniu pasipriešinimu už geto ribų ir t.t.

2025 m. balandžio 14–18 d. prie pasiūlytos iniciatyvos prisijungė daugiau nei trisdešimt Lietuvos mokyklų, kurios organizavo įvairias veiklas savo bendruomenėse: organizavo temines ir integruotas pamokas, diskusijas, filmų peržiūras ir dalino geltonus narcizus kitiems bendruomenės nariams, aiškindami iniciatyvos prasmę.

Geltono narcizo simbolio istorija susijusi su vienu iš geto kovotojų ir vienu iš sukilimo vadų – Marek Edelman. Jis išgyveno per sukilimo likvidavimą ir kartu su grupele geto kovotojų, degant getui, pabėgo iš slėptuvės į Varšuvos nežydišką rajoną ir pasislėpė tarp lenkų. Po karo jis liko gyventi Lenkijoje, tapo kardiologu. Iki jo mirties 2009 m., kasmet, balandžio 19 d. nepažįstamas žmogus atnešdavo prie jo namų geltonų narcizų. Marek Edelman narcizus padėdavo prie paminklo Geto kovotojams.

Apie organizuotas švietimo bendruomenėse veiklas daugiau informacijos – TUC Naujienos.

Akimirkos iš Geltonojo narcizo iniciatyvos mokyklose: