35-ame Gyvųjų maršo renginyje – atstovai iš Lietuvos

2023 m. balandžio 18 d. buvusioje Aušvico koncentracijos stovykloje, įkurtoje nacių, įvyko 35 – asis Gyvųjų maršo renginys. Lietuvos atstovų grupė kartu su dalyviais iš 52 valstybių ėjo keliu, skirtu atsiminti apie tai, kas čia vyko.

 

Jau 35 metus vykstantis tarptautinis renginys yra skirtas Varšuvos geto sukilimui atminti. Šiais metais buvo minimos 80-osios Varšuvos geto sukilimo metinės. Dalyviai iš viso pasaulio: žydai ir nežydai, sustojo į bendrą koloną su valstybių pavadinimais, nešini Izraelio bei kitų valstybių vėliavomis, ėjo nuo Aušvico muziejaus iki Aušvico – Birkenau – buvusios mirties stovyklos vietos.

Kasmet vykstantis Gyvųjų maršo renginys Aušvico muziejuje yra skirtas prisiminti gyvenusius ir nužudytus žmones, prisiminti, kokias pasekmes gali turėti diktatoriška ideologija ir skleidžiama neapykanta. Grupė iš Lietuvos dalyvavo kartu su kitų šalių atstovais: jaunimu ir vyresniais žmonėmis su tikslu – pamatyti, sužinoti, suprasti ir kalbėti apie tai jaunimui. Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė sutiko ne tik pažįstamus mokytojus iš Austrijos, atvykusius su daugiau nei 1000 mokinių ir atstovaujančius Austrijos organizaciją MORAH, bet sutiko Theo Krausz iš Austrijos, kuris 2019 – 2020 metais dirbo savanoriu Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje ir aktyviai bendravo su Lietuvos mokyklomis, kuriose veikia Tolerancijos ugdymo centrai.

Tarsi jungtis tarp jaunimo ir vyresniosios kartos, minint Varšuvos geto sukilimo 80 – ąsias metines buvo geto sukilimo kovotojų anūkų dalyvavimas renginyje. Tai svarbi Gyvųjų maršo renginio idėja, jog skirtingos kartos dalyvautų kartu, bendrautų ir suvoktų, jog istorija sieja visus.

Gyvųjų maršo renginyje, kaip ir kasmet, dalyvavo buvę Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai, išgyvenusieji Holokaustą. Kiekvienais metais jų, deja, mažėja. Vienas jų, dalyvavusių šiemet – David Shaechter, dabar gyvenantis Majamyje (JAV) savo interviu sakė, jog į Aušvicą buvo atvežtas 1941 metais iš Slovakijos, tuo metu jam buvo 11 metų ir šioje koncentracijos stovykloje kalėjo apie 3 metus. Buvęs Aušvico kalinys sakė, jog buvimas Gyvųjų maršo renginyje yra labai skausminga patirtis, tačiau jam svarbu palaikyti pasaulį, kuriame gyvena žydai su kitų tautybių žmonėmis kartu ir svarbu kalbėtis vienų su kitais, nes antisemitizmas, deja, auga.

Gyvųjų maršo dalyviai praėjo kartu apie 3.5 kilometro ir atėjus į buvusią mirties stovyklą Aušvice – Birkenau, įvyko pagerbimo ceremonija. Ant išlikusių traukinio bėglių buvo dedamos lentelės su žinia įvairiomis kalbomis, kodėl esame čia, kodėl prisimename, kodėl tai svarbu ir kokią žinią siunčiame pasauliui savo buvimu.

2023 metų Gyvųjų maršo renginyje dalyvavo apie 10.000 dalyvių iš 52 pasaulio valstybių. Tarptautinis renginys, skirtas prisiminti Varšuvos geto sukilimą ir didvyrišką kovą su nacizmu kasmet vyksta Yom Ha Shoah – Holokausto aukų ir didvyriško pasipriešinimo nacizmui dieną. Ši diena yra minima Izraelyje ir kitose valstybėse, kuriose gyvena žydų bendruomenės.

Dalyviai iš Lietuvos, vykstant į renginį Aušvico muziejuje, aplankė Treblinką – buvusią nacių įkurtą koncentracijos ir mirties stovyklą, esančią netoli Varšuvos.

Lietuvą atstovavo žmonės iš įvairių miestų ir skirtingų švietimo institucijų: Alytaus, Ariogalos, Balbieriškio, Biržų, Kauno, Kėdainių, Marijampolės, Pakruojo, Radviliškio, Raseinių, Šiaulių ir Vilniaus.

Lietuvos atstovų grupė dalyvavo tarptautiniame renginyje pakviesta Tarptautinės komisijos sekretoriato, nuo 2018 metų bendradarbiaujančio su Europos Gyvųjų maršo organizacija EMOTL, jau 35 metus organizuojančia Gyvųjų maršo renginius.

Daugiau informacijos apie EMOTL: https://www.emotl.eu/.