Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje vyko konferencija „Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir pokario rezistencija: istorinis, politinis ir moralinis palikimas”

Vasario 21 d. Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje vyko konferencija „Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir pokario rezistencija: istorinis, politinis ir moralinis palikimas“. Renginys buvo skirtas mokytojams, muziejų darbuotojams ir visiems besidomintiems pasipriešinimo istorija, istorine atmintimi.  

Konferencijoje dalyvavo daugiau nei šimtas mokytojų iš visos Lietuvos. Pasiklausyti pranešimų apie partizanų vado, karininko Adolfo Ramanausko-Vanago asmenybę ir jo veiklą atvyko Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Alytaus miesto savivaldybės meras, tarybos nariai, istorikai, muziejininkai, Lietuvos kariuomenės atstovai ir kiti garbūs svečiai.

Sveikindamas konferencijos dalyvius Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius akcentavo, jog „vienas iš Lietuvos pasipriešinimo lyderių A. Ramanauskas-Vanagas yra tikrasis pavyzdys, kaip iki paskutinio kraujo lašo, paskutinio atodūsio reikia mylėti Tėvynę. Svarbu, kad jo istoriją ir to laiko žmonių išgyvenimus žinotų kuo platesnis mūsų piliečių ratas, kad ta praeitis, tos kovos, kiekviename iš mūsų įžiebtų patriotizmą ir meilę Tėvynei“.

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos direktoriaus Virginijaus Skroblo teigimu, šie metai gimnazijai bus ne eiliniai. Netrukus 100-ąsias A. Ramanausko-Vanago gimimo metines minėsianti gimnazija pakvies alytiškius į daugybę renginių – dainų konkursą, poezijos popietes, parodas ir kt.

Konferencijos metu naujų faktų apie karininką A. Ramanauską-Vanagą pateikė Seimo narys, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių rėžimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sovietų pakomisės pirmininkas dr. Arvydas Anušauskas. Pranešimą skaitė Adolfo Ramanausko-Vanago dukra, visuomenės veikėja Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Apie karininko A. Ramanausko-Vanago asmenybę ir jo veiklą Merkinės krašte susirinkusiems pasakojo Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas.

Konferencijoje taip pat kalbėta apie A. Ramanausko-Vanago asmenines savybes, kurios galėtų būti pavyzdys šių dienų kartoms, skirta dėmesio valstybingumo, istorijos klastojimo ir sovietizavimo temoms. Taip pat pranešimus skaitė istorikas, Tarptautinės komisijos narys dr. Algirdas Jakubčionis, dr. Aistė Petrauskienė – Lietuvos nacionalinio muziejaus vyresnioji muziejininkė, istorikė ir Audronė Ūsienė – Lietuvos Respublikos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vyriausioji specialistė.

Renginio metu taip pat atidaryta tapytojo, Vilniaus dailės akademijos dėstytojo  Donato Vasiliausko paroda „Vivos plango, mortuos voco / Gyvuosius apraudu, mirusiuosius šaukiu“, skirta pokario pasipriešinimo kovoms atminti.

Konferenciją organizavo Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras kartu su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.