Alytaus gimnazistų pažintis su žydų istorija

Spalio 29 d. Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos Tolerancijos ugdymo centro atstovai viešėjo  Vilniuje.

Alytaus gimnazistų viešnagė Vilniuje prasidėjo nuo pažinties su Panerių memorialu. Mokiniai susipažino su Panerių istorija, sužinojo apie šioje vietoje nužudytus žmones: žydus, lenkus, romus, lietuvius, sovietinius karo belaisvius. Gimnazistams buvo papasakota apie vietos gyventojo – žurnalisto Kazimierz Sakowicz rašytą dienoraštį, kuriame fiksuoti nusikaltimai žmoniškumui – brutalus žmonių žudymas. Mokiniai išgirdo istoriją apie Paneriuose kalintų 80 darbininkų, kurie turėjo paslėpti vykdytų nusikaltimų pėdsakus – ekshumuoti ir sudeginti sušaudytųjų palaikus. Kaliniai kasė tunelį ir 1944 metais dalis jų pabėgo.

Po apsilankymo Paneriuose, mokiniai dalyvavo pažintinėje ekskursijoje po Vilniaus senamiestį, kur sužinojo apie žydų gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo bei išgirdo istoriją apie Vilniaus getą, egzistavusį miesto centre 1941 – 1943 metais. Pasak Tolerancijos ugdymo centro koordinatorės, mokytojos Meilės Platūkienės, „mokiniai keičiasi – vyriausieji išeina, juos pakeičia jaunesni. Tad jeigu tik yra galimybės, stengiamės mokinius supažindinti su Lietuvos žydų istorija ne vien iš vadovėlių, o aplankant istorines vietas, objektus, kurie pasakoja tikrą istoriją.“

Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras kiekvienais metais organizuoja mokiniams išvyką į Vilnių, kuri skirta pažinčiai su žydų istorija. Spalio 29 dieną Vilniuje lankėsi 38 mokiniai ir 3 mokytojos.

 

Nuotraukos iš ekskursijos: