Alytiškių projektas „Neužmiršti / Neatpažinti“ įamžintas knygoje

2019 metų pavasarį Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras pradėjo įgyvendinti projektą „Neužmiršti / Neatpažinti“. O 2020 metais projektas įamžintas knygoje.

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija bendradarbiaudama su VšĮ Litvakų kapinių katalogu MACEVA, Alytaus miesto kraštotyros muziejumi, Alytaus miesto savivaldybės administracija tvarkė senąsias žydų kapines: buvo valomi, inventorizuojami antkapiai, vėliau fotografuojami bei daromas aiškus kapinių žemėlapis.

Pagrindinis šio projekto tikslas buvo sutvarkyti apleistas senąsias žydų kapines Pirmame Alytuje ir išsaugoti informaciją apie kadaise gyvenusius Alytaus žydus.  Todėl kapinės buvo ne tik valomos, bet kapinių paminklai buvo fiksuojami, antkapiniai užrašai išversti į lietuvių ir anglų kalbas.  Surinkta informacija buvo susisteminta ir atspausdinta knygoje „Neatpažinti / Neužmiršti“. Knyga yra ne tik projekto rezultatas, bet ir pažintinis informacijos šaltinis moksleiviams ir plačiajai visuomenei. Paminkluose esantys užrašai primena ne tik gyvenusių žmonių vardus ir pavardes, bet suteikia informacijos apie žmonių profesijas, socialinę padėtį ir t.t. Tad knyga daugiau suteiks žinių apie gyvenusius Alytuje žydus bei galbūt paskatins plačiau domėtis savo krašto žydų tautos, kultūros istorija.

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras planuoja knygos „Neatpažinti / Neužmiršti“ pristatymus organizuoti kartu su projekto partneriais 2020 m. pavasarį.