„Atminties kelias 1941 – 2021“

Tarptautinė komisija kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais, inicijuoja nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941 – 2021“. Renginiai vyks nuo birželio iki gruodžio mėnesio.

 

 

„Atminties kelio 1941-2021“ renginių sąrašas – spausti čia.

 

2021 metais minėsime 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines. Skirtingai nuo didžiosios Europos dalies, Lietuvoje Holokausto aukos buvo nužudytos netoli jų gyvenamosios vietos. Praktiškai per kelis 1941 m. vasaros ir rudens mėnesius buvo visiškai sunaikintos Lietuvos žydų bendruomenės.

Šių skaudžių istorinių įvykių atsiminimui Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais, inicijuoja nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941 – 2021“. Renginiai vyks nuo birželio iki gruodžio mėnesio. Panašūs renginiai Tarptautinės komisijos iniciatyva vyksta daugiau nei dešimtmetį minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną – rugsėjo 23 d., kuriuose kasmet  dalyvauja 150 – 200  mokyklų ir daugiau nei 10 000 dalyvių.

Šiais metais „Atminties kelio 1941-2021“ minėjimo renginiai organizuojami nuosekliai (chronologiškai) sekant skaudžių istorinių įvykių kalendorių.  Planuojama surengti  eilę minėjimo renginių, skirtų  atskirų miestų ir miestelių žydų bendruomenių sunaikinimo 80-čiams. Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Būtų labai simboliška šiais metais aplankyti visas arba bent jau didžiąją dalį šių vietų ir pagerbti nekaltas aukas. Taip pat tikimės, kad šiais metais bus skiriamas didesnis dėmesys visų žinomų masinių Holokausto aukų kapaviečių sutvarkymui ir priežiūrai. Be to, prie jų atsiras informaciniai stendai apie vietos žydų bendruomenes ir jų tragišką likimą nacių okupacijos metais.

„Atminties kelio 1941-2021“ formatas išlieka tradicinis: kaip ir ankstesniais metais kviečiame minėjimo renginių dalyvius susirinkti miestų ir miestelių centrinėse dalyse (kur anksčiau gyveno žydai) ir iš čia pradėti eisenas į jų nužudymo vietas tais pačiais keliais, kuriais buvo varomos Holokausto aukos. Ragintume minėjimų dalyvius atsinešti akmenėlius su ant jų užrašytais čia gyvenusių žydų vardais – tai ir pagarba istoriškai susiklosčiusiai žydų tradicijai į kapines nešti akmenėlius, ir Holokausto aukų įasmeninimas. Žudynių vietose vykstančiuose minėjimuose kviestume ištarti šiuos vardus ir prikelti iš nebūties atskirų šeimų ar iškiliausių to krašto asmenybių istorijas. Tikimės, kad ši iniciatyva paspartins paminklų su įamžintais aukų vardais atsiradimą žudynių vietose visoje Lietuvoje.

Prieš dalyvaujant šiuose atminimo renginiuose mokytojai organizuos užsiėmimus, kurių metu mokiniai prisimins savo krašto istoriją ir žydų bendruomenės vaidmenį joje: savarankiškai pasidomės apie čia gyvenusius žydus, jų papročius ir iškiliausias vietos asmenybes.

„Atminties kelio 1941-2021“ partneriais jau sutiko būti ir renginiuose planuoja dalyvauti International March of the Living ir European March of the Living organizacijos, kurių oficialius partneris Lietuvoje yra Tarptautinė komisija. Šios organizacijos nuo 2019 metų yra „Atminties kelio“ minėjimų Lietuvoje dalyviai ir partneriai.  2019 metais „Atminties kelio“ eisenoje dalyvavo 14 užsienio valstybių delegacijos.

Tikimės, kad šių prasmingų ir jautrių paminėjimų organizavimui bus sutelktos visų geros valios žmonių pastangos, kurių pagrindinis tikslas siekti natūralaus visuotino supratimo, kad Holokaustas buvo didelė ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko fenomenalaus intelektualinio, kultūrinio, politinio ir ekonominio potencialo.

Visus, ketinančius savarankiškai organizuoti „Atminties kelio 1941-2021“ minėjimo renginius savo bendruomenėse, maloniai kviestume informuoti Tarptautinės komisijos Direktoriaus pavaduotoją – švietimo programų koordinatorę Ingridą Vilkienę (el. p.: ingrida.vilkiene@lrv.lt, tel. +370 706 63818). Prašytume nurodyti konkrečią planuojamo renginio vietą, minėjimo datą, planuojamą eisenos maršrutą ir renginio koordinatorių (-ę).  Kviestume atsiliepti ir tuos, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių nesiimtų savarankiškai organizuoti „Atminties kelio“ minėjimų, tačiau norėtų ir galėtų juose dalyvauti, jeigu tokie renginiai būtų organizuojami jų mieste ar rajone.

Jeigu Jums kyla klausimų, norite pasitarti dėl tinkamiausių minėjimo datų, ieškote papildomos istorinės informacijos ar turite pasiūlymų, nedvejodami kreipkitės. Dėkojame už Jūsų pilietiškumą, iniciatyvumą, ilgametį buvimą kartu ir bendradarbiavimą.