Atminties kelias Mažeikiuose

Liepos 29 d. Mažeikiuose vyko paminėjimas, skirtas prisiminti nužudytus Mažeikių žydus ir pagerbti Holokausto aukas.

Mažeikių žydų bendruomenės naikinimas prasidėjo 1941 m. liepos pabaigoje. Prisiminti prieš 80 metų vykusius įvykius rinkosi mokytojai ir mokiniai iš Tolerancijos ugdymo centrų, veikiančių Mažeikių Merkelio Račkausko ir Mažeikių Gabijos gimnazijose. Į Atminties kelio eiseną rikiavosi Mažeikių meras Vidmantas Macevičius kartu su savivaldybės darbuotojais bei Mažeikių muziejaus, bibliotekos, laikraščio „Santarvė“ atstovai.  Kartu praeiti Atminties kelią atvyko Izraelio ambasadoriaus pavaduotoja, konsulė Adi Cohen Hazanov lydima savo vyro. Renginyje dalyvavo ir Pasaulio tautų teisuolės vardą gavusi už žydų gelbėjimą Genovaitė Dugnienė bei žydų gelbėtojų anūkai Rita Jankauskaitė ir Rolandas Jankauskas, kurių seneliai išgelbėjo vaiką, kuris šiandien žinomas kaip poetas, publicistas Alfonsas Bukontas. Praeiti Atminties keliu atvyko ir Šiaulių apskrities bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis kartu su bendruomenės nariais.

Atminties kelio eisena prasidėjo nuo buvusio malūno prie Ventos upės (1941 m. stovėjo Lačo daržinė, kurioje kurį laiką buvo įkalinti Mažeikių žydai). Dalyvių eisena nukeliavo į senąsias žydų kapines, vadinamus Pavenčius, kuriuose 1941 m. liepos 30 dieną buvo sušaudyti Mažeikių žydai: vaikai, moterys, vyrai.

Izraelio ambasados Lietuvai misijos vadovo pavaduotoja Adi Cohen Hazanov papasakojo savo vyro šeimos istoriją, kuris kilęs iš litvakų šeimos – iš Laižuvos miestelio. Pasak konsulės Adi Cohen Hazanov, jeigu vyro seneliai nebūtų suspėję pasitraukti iš Lietuvos, jie būtų tapę Holokausto aukomis taip pat. Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė priminė susirinkusiems, jog Pavenčiuose sušaudyti žydai iš M. Račkausko gimnazijos: 24 gimnazistai ir 4 mokytojai. Direktorė Asta kalbėjo, jog sunku įsivaizduoti, ką jautė gimnazijos direktorius 1941 m. rugpjūčio pabaigoje išbraukdamas iš gimnazijos sąrašų mokinius ir mokytojus…Tiesiog išbraukdamas.

Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis susirinkusiems tarė, jog „Holokaustas tiesiogiai palietė mano šeimą ir tai, kad aš esu čia – tiesiog stebuklas“. Savo kalboje Sania Kerbelis kalbėjo apie žydų gelbėtojus, kurie gelbėjo ne tik žydus, bet ir Lietuvos garbę.

Padėjus atminimo akmenėlius prie paminklo nužudytiems žmonėms, Mažeikių r. savivaldybės meras Vidmantas Macevičius sakė, jog „jeigu mes norime eiti į priekį, mes turime žinoti savo istoriją. Antisemitizmo daigai turi būti sunaikinti jiems dar neišdygus.“

Holokausto aukų paminėjimo renginį – Atminties kelią Mažeikiuose organizavo  Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, Mažeikių rajono savivaldybe, Mažeikių muziejumi, Mažeikių Gabijos gimnazija ir Mažeikių laikraščiu „Santarvė“.

 Akimirkos iš paminėjimo renginio:

Nuotraukų autorius Algirdas Vilkas