Atminties kelias Raseiniuose

Liepos 29 d. Raseiniuose Atminties kelio eisena ėjo tuo keliu, kuriuo 1941 metais buvo varomi į mirtį Raseinių žydai.

Liepos 29 dieną Raseiniuose buvo prisiminti 80 – ies metų senumo įvykiai, kada Raseinių miesto žydai buvo vedami į mirtį. Ketvirtadienio pavakare, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įvyko Tarptautinės komisijos naujai išleistos knygos „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“ pristatymas. Knygos autorius, Tarptautinės komisijos nacių okupacinio režimo ir Holokausto įvertinimo pakomisės narys, istorikas Arūnas Bubnys papasakojo apie Holokausto pradžios įvykius Raseiniuose. Vėliau, dalyvavusieji knygos pristatyme, rikiavosi į Atminties eiseną, prasidėjusią nuo automobilių plovyklos aikštelės. Toje vietoje, 1941 metais buvo vienuolyno ūkiniai pastatai, kuriuose dalis žydų bendruomenės narių buvo įkalinti prieš sušaudymą.

Renginio dalyvių minia nuėjo apie 6km keliu, kuriuo prieš 80 metų buvo varomi į mirtį Raseinių gyventojai – žydai. Kalnujuose, prie paminklo Holokausto aukoms, vyko paminėjimo renginys, kurio metu buvo prisiminta 1941 m. liepos 29 – 30 d. istorija. Šiame renginyje dalyvavo viešnia iš Izraelio – Lilija Lazarskė, kurios tėvas, būdamas 28 metų amžiaus, sužeistas pabėgo iš šaudymo vietos Kalnujuose ir 3 metus gyveno miškuose slapstydamasis, padedant daliai vietos gyventojų ir vedamas didžiausio troškimo išgyventi.

Paminėjime dalyvavo gausi vietos bendruomenė: Raseinių r. savivaldybės meras Andrius Bautronis su savivaldybės darbuotojais, Raseinių Rotary klubo nariai, Kalnujų seniūnė su seniūnijos atstovais, Raseinių krašto istorijos muziejaus darbuotojai, Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centras, Raseinių Šaltinio progimnazijos mokytojai, mokiniai ir mokytojai iš Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos, Tarptautinės komisijos sekretoriato atstovė.

Atminties kelias Raseiniuose – tai vienas iš renginių, organizuojamų Tarptautinės komisijos 2021 metais, įgyvendinant nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941 – 2021“.

 

Išsamiau apie vykusį renginį Raseiniuose, mokytojo Arūno Mikalausko straipsnyje – spausti čia.

Nuotraukos iš minėjimo renginio:

Nuotraukos Arno Zmitros