„Atminties kelias“ vyko Girkalnyje (Raseinių r.), minint prieš 80 metų sunaikintą vietos žydų bendruomenę

   Rugpjūčio 20 dieną Girkalnyje (Raseinių rajonas) vyko Atminties kelio eisena ir Holokausto aukų paminėjimas. Eisena prasidėjo nuo aikštės prie Girkalnio seniūnijos ir buvo einama į Holokausto aukų vietą.

   Apie 1941 m. prasidėjusį Holokaustą Girkalnyje yra istorinė informacija iš naujos Tarptautinės komisijos knygos „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“ (aut. Dr. Arūnas Bubnys): „1921 m. Girkalnyje gyveno 270 žydų. Nacių – sovietų karo išvakarėse miestelyje gyveno 27 žydų šeimos. Apytikriai 1941 m. rugpjūčio viduryje Girkalnio miestelio ir valsčiaus žydai policininkų ir baltaraiščių buvo suvaryti į Leibos Taco ir dar kelis namus. Dar iki žydų suėmimo jiems buvo įsakyta nešioti geltonas šešiakampes žvaigždes ir uždrausta pasišalinti iš miestelio. Policijos nurodymu žydai buvo varomi dirbti įvairius sunkius ir nešvarius darbus (taisyti kelius, valyti gatves ir t. t.). Žudynių dienos pavakare (1941 m. rugpjūčio 21 d.) į žudynių vietą – Kadaginės miškelį (apie 1 km nuo Girkalnio) – buvo išvežta 128 žydų vyrai, moterys, vaikai ir seneliai.“

   Renginyje dalyvavo svečiai bei dalyviai: Raseinių r. savivaldybės meras Andrius Bautronis, Kauno religinės žydų bendruomenės vadovas Mauša Bairakas, Tarptautinės komisijos sekretoriato vadovo pavaduotoja – švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Raseinių krašto muziejaus bei VŠĮ „Atrask Raseinius“ atstovai, Raseinių r. Girkalnio pagrindinės mokyklos mokytojai ir mokiniai, Girkalnio seniūnijos atstovai.

   Apie paminėjimo renginį skaitykite mokytojo A. Mikalausko straipsnyje – spausti čia.

 

   Nuotraukos iš paminėjimo:

 

Nuotraukų autorė: Raseinių r. savivaldybės Komunikacijos, kultūros ir turizmo vyr. specialistė Greta Čėsnaitė