„Atminties kelias“ vyko Girkalnyje (Raseinių r.), minint prieš 80 metų sunaikintą vietos žydų bendruomenę

Rugpjūčio 20 dieną Girkalnyje (Raseinių rajonas) vyko „Atminties kelio“ renginys, skirtas prisiminti nužudytus Girkalnio ir aplinkinių miestelių žydus.

„Atminties kelio“ eisena prasidėjo nuo aikštės prie Girkalnio seniūnijos ir paminėjimo dalyviai ėjo keletą kilometrų iki Holokausto aukų vietos. Prie Girkalnio esančiame miškelyje, žydų masinių žudynių vietoje, įvyko paminėjimo renginys. Pasak istoriko dr. Arūno Bubnio, „1921 m. Girkalnyje gyveno 270 žydų. Nacių – sovietų karo išvakarėse miestelyje gyveno 27 žydų šeimos. Apytikriai 1941 m. rugpjūčio viduryje Girkalnio miestelio ir valsčiaus žydai policininkų ir baltaraiščių buvo suvaryti į Leibos Taco ir dar kelis namus. Žudynių dienos pavakare (1941 m. rugpjūčio 21 d.) į žudynių vietą – Kadaginės miškelį (apie 1 km nuo Girkalnio) – buvo išvežta 128 žydų vyrai, moterys, vaikai ir seneliai.“ (informacija iš naujos Tarptautinės komisijos knygos „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“).

Renginyje kalbėjęs Girkalnio pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Bulotas sakė, jog jam, kaip mokytojui ir žmogui yra svarbu žinoti apie gyvenusius žydus Raseiniuose ir aplinkiniuose miesteliuose. Mokyklos direktorius papasakojo, jog daug įdomių istorijų apie vietos žydus yra girdėjęs iš tėvų, tačiau tai tėra belikę tik pasakojimai, nes 1941 m. Raseiniuose ir aplinkiniuose miesteliuose vietos žydai buvo sunaikinti. Raseinių r. savivaldybės meras Andrius Bautronis kalbėjo apie istorijos žinojimo svarbą ir tai, jog iš istorijos turėtume mokytis visi. Apie Holokausto tragediją, palietusią šeimą ir visą giminę, pasidalino mintimis Mauša Bairakas, Kauno religinės žydų bendruomenės vadovas. Mauša Bairakas papasakojo, jog kasmet, rugpjūčio pabaigoje, atvyksta į Girkalnio žydų žudynių vietą – sukalbėti maldą ir pagerbti nekaltai nužudytus.

Renginyje dalyvavo Raseinių r. savivaldybės meras Andrius Bautronis su savivaldybės atstovais, Kauno religinės žydų bendruomenės vadovas Mauša Bairakas su sūnumi Natanu, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Raseinių krašto muziejaus muziejininkė Lina Kantautienė, VŠĮ „Atrask Raseinius“ direktorius Arnas Zmitra, Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Rasa Zakaitė, Raseinių r. Girkalnio pagrindinės mokyklos mokytojai su mokiniais, Girkalnio seniūnijos atstovai.

   Apie paminėjimo renginį skaitykite mokytojo A. Mikalausko straipsnyje – spausti čia.

 

   Nuotraukos iš paminėjimo:

 

Nuotraukų autorė: Raseinių r. savivaldybės Komunikacijos, kultūros ir turizmo vyr. specialistė Greta Čėsnaitė