Atminties kelio eisena vyko Jurbarke

Liepos 4 d. Jurbarko mieste buvo pagerbtos Holokausto aukos, nužudytos 1941 m. liepos 3 dieną.

Minint 80 metų nuo Holokausto pradžios Lietuvoje, Jurbarko mieste vyko paminėjimo renginys, kuriame buvo ppagerbti Jurbarko miesto gyventojai, nužudyti 1941 m. liepos 3 dieną. Renginys prasidėjo Kauno gatvėje, vietoje, kur prieš aštuoniasdešimt metų stovėjo dvi sinagogos. Dabar šioje vietoje stovi memorialas, skirtas buvusiai Jurbarko žydų bendruomenei atminti.

Renginio pradžioje susirinkusieji išgirdo Jurbarko mieste gyvenusios žydų bendruomenės istoriją. Vėliau, renginio svečiai ir dalyviai sustojo į Atminties kelio eiseną ir Kauno gatve ėjo į Holokausto aukų vietą, kuri yra šalia Nemuno upės, ant kalvos, Jurbarko miesto pakraštyje. Šioje vietoje yra ir senosios žydų kapinės, kuriose 1941 m. liepos 3 d. buvo nužudyta ir užkasta daugiau nei 300 žmonių. Daugiausia nužudytųjų buvo žydai, tačiau dalis ir – vietos lietuvių bei rusų. Nužudytų žmonių tarpe buvo ir žymus Lietuvos skulptorius, jurbarkietis, Vincas Grybas.

Prie Holokausto aukų paminklo kalbėjo Jurbarko miesto meras Skirmantas Mockevičius, kuris padėkojo visiems Atminties kelio ir paminėjimo renginio dalyviams. Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky savo kalboje pabrėžė, jog Jurbarkas yra kol kas vienintelė Lietuvoje vieta, kurioje yra paminklas – memorialas, skirtas Jurbarko mieste gyvenusiai ir sunaikintai žydų bendruomenei. Apie svarbą atvirai kalbėti skaudžiomis istorinėmis temomis – dalies lietuvių kolaboravimą su naciais, kalbėjo Vokietijos ambasadorius Matthias Sonn, kuris pabrėžė didžiulę švietimo svarbą objektyviai vertinant istoriją bei padėkojo Tolerancijos ugdymo centrų mokytojams, dirbantiems šį darbą.

Paminėjimo renginyje skulptoriaus P. Rimšos prisiminimus apie kolegos Vinco Grybo sušaudymą skaitė pastarojo anūkė. Jautriai apie sušaudytą savo senelį 1941 m. liepos 3 d. pasakojo Evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas V. Kelertas. Apie Atminties kelio projektą, prasidėjusį Gargžduose ir keliaujantį per Lietuvą, kalbėjo Ingrida Vilkienė – Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė.

Atminties kelio eisenoje ir paminėjimo renginyje dalyvavo Jurbarko miesto bendruomenė, atstovai iš Kauno žydų bendruomenės, viešnia iš Raseinių krašto muziejaus, Tolerancijos ugdymo centrų mokytojai iš Kauno Kazio Griniaus progimnazijos, Kauno Veršvų, Kalvarijos ir Ariogalos gimnazijų.

Mokytojo Arūno Mikalausko mintys iš dalyvavimo Atminties kelio eisenoje ir paminėjimo renginyje Jurbarke – spausti čia.

Su minėjimo akimirkomis galite susipažinti Jurbarko miesto ir rajono laikraščio „Mūsų laikas“ straipsnyje: https://www.mlaikas.lt/naujiena/krasto-zinios/atminties-kelio-eisenos-dalyviai-paminejo-jurbarko-zydu-bendruomenes-sunaikinimo-80-meti

Nuotraukos iš renginio:

Igno Skridlos fotografijos iš: https://www.flickr.com/photos/ignas2/albums/72157719493108108/with/51289008136/

Nuotrauka iš Arūnės Vaičiūnaitės – Levuškinienės asmeninio archyvo

Nuotrauka iš laikraščio „Šviesa“

Nuotrauka iš laikraščio „Mūsų laikas“