„Atminties kelio“ renginys Semeliškėse

Spalio 6 d. Semeliškėse įvyko „Atminties kelio“ renginys, skirtas prisiminti prieš 80 metų sunaikintą vietos žydų bendruomenę.

Paminėjimas prasidėjo prie pastato Užupio gatvėje, kuriame prieš sušaudymą buvo laikomi įkalinti vietos žydai.  Po simbolinio praėjimo per pastato vidų, renginio dalyviai ir svečiai ėjo pėsčiomis į masinę žydų žudynių vietą Semeliškių seniūnijoje, Dargonių miške, kur 1941 metų spalio 6 dieną buvo nužudyti ir užkasti 962 Semeliškių, Vievio ir Žaslių žydai: 213 vyrų, 359 moterys, 390 vaikų.

Prie paminklo nužudytiems vyko paminėjimo renginys, kuris prasidėjo smuikininko Boriso Kirznerio atliekamu muzikiniu kūriniu. Jautriu asmeniniu pasakojimu apie pažintį su Lietuvos žydų istorija pasidalino Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis. Nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossef Levy padėkojo mokiniams, mokytojams už buvimą kartu ir savo kalboje sakė, jog „jūsų istorija yra ir mūsų – žydų – istorija“.  Kanados ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Richard Martin Nielsen kreipdamasis į renginio dalyvius tarė, jog „atmintis apie Holokaustą yra kritiniame taške, nes išgyvenusiųjų ir to meto įvykių liudininkų kas dieną mažėja“. Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas kalbėdamas susirinkusiems papasakojo apie 2021 metais vykdomą projektą Lietuvoje „Atminties kelias 1941 – 2021“ ir akcentavo, kad „mes negalime pakeisti to, kas įvyko, tačiau turime žinoti istoriją ir ją vertinti objektyviai“. Savo  šeimos istorija pasidalino Juozas Purvys, 16 metų amžiaus Muskos Purvaitės, sušaudytos Semeliškėse, įbrolis.

Po jautrių renginio svečių kalbų ir pamąstymų, renginio svečiai ir dalyviai visus padėjo pagal seną žydų tradiciją akmenėlius,  kurių, pasak  renginio vedančiosios Silvijos Bielskienės, nenuplauna lietus, nesudegina ugnis, nenupučia vėjas ir nesunaikina laikas. Skambant smuiko garsams, buvo skaitomi nužudytų šioje vietoje žmonių vardai.

Be užsienio šalių diplomatų, Tarptautinės komisijos sekretoriato atstovų, renginyje dalyvavo gausus būrys Elektrėnų savivaldybės darbuotojų, kelių mokyklų mokytojai su mokiniais, Semeliškių bendruomenės atstovai.

   Akimirkos iš minėjimo renginio:

         

Nuotraukų autorė Silvija Bielskienė