Gedulo ir vilties dienos minėjimo renginiai Lietuvoje

Lietuvos  mokyklų  bendruomenės Gedulo ir vilties dieną pradėjo minėti jau gegužės pabaigoje–birželio mėnesio pradžioje. Pilietines iniciatyvas miestuose, miesteliuose organizavo daugiau nei 150 Lietuvos mokyklų.

Tarptautinė komisija nuo 2004 metų inicijuoja pilietines iniciatyvas Lietuvos mokykloms, skirtas prisiminti ir paminėti Gedulo ir vilties dieną. Kasmet bendrojo ugdymo įstaigoms siūloma vis kitokia iniciatyva šios datos paminėjimui. Tuo siekiama paskatinti mokinius domėtis istorija, susipažinti su asmeninėmis tremtinių, politinių kalinių istorijomis, paskatinti mokinių kūrybiškumą, ruošiantis pilietinei iniciatyvai – paminėjimui.

Šiemet Tarptautinė komisija pakvietė mokyklas, Lietuvoje veikiančius Tolerancijos ugdymo centrus organizuoti pilietinę iniciatyvą „Palikti namai“. Iniciatyvos idėja kilo iš buvusių tremtinių, politinių kalinių atsiminimų – tekstuose gausu jautrių pasakojimų apie paliekamus namus, apie paskutinį žvilgsnį, nukreiptą į tėvų, senelių sodybą prieš išvežant į Sibiro platybes. Ruošdamiesi pilietinei iniciatyvai moksleiviai su mokytojais skaitė ir aptarė tremtinių atsiminimus, kūrė tremtinių paliktų namų maketus, aptarė, ką tremtiniai išgyveno vežami į nežinę. Tremčių minėjimo renginiuose mokiniai pristatė savo rankomis sukurtus „Paliktus namus“, skaitė tremtinių atsiminimus, dalinosi mintimis apie perskaitytas istorijas, žmonių patirtus išgyvenimus.

Mokyklose, Tolerancijos ugdymo centruose, pilietinė iniciatyva „Palikti namai“ buvo organizuojama įvairiai: mokinių sukurtų namų maketai puošė miestelių parkus, iš pagamintų namų buvo formuojami kaimai ir miesteliai vietos mokyklų teritorijose.

Daugiau nuotraukų galerijoje.