„Geltonojo narcizo“ iniciatyva, primenanti didvyrišką Varšuvos geto sukilimą

POLIN muziejus Varšuvoje jau dešimtus metus organizuoja Geltonojo narcizo iniciatyvą, kuri primena apie 1943 metais prasidėjusį Varšuvos geto sukilimą. Šia iniciatyva siekiama priminti didvyrišką žmonių kovą prieš blogį ir siekį išgyventi. Pasirinktas geltono narcizo simbolis susijęs su vienu iš Varšuvos geto kovotojų – Marek Edelman, kuriam pavyko išgyventi. Po karo jis liko Lenkijoje, baigė mediciną ir tapo kardiologu. Kasmet, balandžio 19 dieną – tą dieną, kada prasidėjo Varšuvos geto sukilimas, kažkas atnešdavo geltonų narcizų prie jo namų. Taip buvo iki Marek Edelman mirties.

 

Šiais metais buvo minima 80 metų nuo Varšuvos geto sukilimo pradžios. Lenkijos muziejus POLIN pasidalino informacija apie Geltonojo narcizo iniciatyvą ir pakvietė prisijungti ir kitų šalių visuomenes. Lietuvoje, pasidalinus informacija su Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenėmis, partneriais iš kitų švietimo institucijų – prie iniciatyvos prisijungė 17 institucijų (15 mokyklų ir 2 muziejai). POLIN muziejus atsiuntė Lietuvos švietimo bendruomenėms popierinius geltonus narcizus, kurie buvo naudojami balandžio 19 d. vykusiuose renginiuose, kuriuose buvo ne tik kalbama apie Varšuvos geto sukilimą, tačiau apie gėrio kovą prieš blogį, apie žmonių pastangas priešintis agresoriui, apie istorijos pamokas, kurių žmonija dar neišmoko.

Nors Varšuvos geto sukilimas, prasidėjęs 1943 m. balandžio 19 d., tęsėsi apie vieną mėnesį ir buvo nacių numalšintas negailestingai, patiems lenkams ir žydams visame pasaulyje ši įvykis tapo pasipriešinimo priešui, orumo išsaugojimo simboliu. Izraelyje ir kitose valstybėse, kur gyvena žydų bendruomenės, Varšuvos geto sukilimo diena minima ir vadinasi Yom HaShoah arba didvyriško pasipriešinimo nacizmui ir Holokausto aukų atminimo diena.

Švietimo įstaigos Lietuvoje, dalyvavusios Geltonojo narcizo iniciatyvoje:

Alytaus r. Daugų Vlado Mirono ir Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos, Anykščių Antano Baranausko pagrindinė mokykla, Biržų r. Vabalninko Balio Sruogos gimnazija, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija, Jonavos Senamiesčio gimnazija, Kauno Sveikatos universiteto gimnazija (LSMU), Kėdainių profesinio rengimo centras, Mažeikių r. Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazija, Prienų r. Veiverių Tomo Žilinsko gimnazija, Raseinių r. Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazija, Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazija, Vilniaus r. Lavoriškių gimnazija, Vilniaus r. Paberžės gimnazija, Visagino „Žiburio“ pagrindinė mokykla bei 2 muziejai: Kauno IX forto muziejus ir Kėdainių krašto muziejus.

Tarptautinės komisijos sekretoriatas dėkoja POLIN muziejui ir Lietuvos mokykloms bei muziejams, palaikiusiems šią iniciatyvą.

Kviečiame susipažinti su akimirkomis iš organizuotos Geltonojo narcizo iniciatyvos Lietuvos švietimo įstaigose: