Gyvas istorinis pasakojimas ir pažintis su atnaujinta muziejaus ekspozicija

Vasario 7 d. Kauno IX forto muziejuje vyko seminaras mokytojams.

Seminare „64 kalinių pabėgimo istorija 1943 metais: gyvas istorinis pasakojimas ir muziejaus ekspozicijos panaudojimas“ edukatorė, viešnia iš Izraelio Ya’arit Glezer pasidalino tėvo, vieno iš Kauno IX forto kalinių – Pinios Krakinovskij pabėgimo istorija. Ya‘arit Glezer papasakojo tai, ką buvo girdėjusi iš tėvo planuotą pabėgimą 1943 metais, Kalėdų laikotrapiu.

Edukatorė iš Izraelio pasidalino mintimis apie antrąją kartą po Antrojo pasaulinio karo: apie tai, jog tėvai nenorėjo pasakoti savo vaikams apie traumines patirtis, apie tai, jog apie tėvų išgyvenimus Holokausto metu reikėjo surinkti kaip dėlionę, kad atsirastų šeimos, giminės istorija. Ya’arit Glezer parodė tik vieną iki karo darytą savo mamos šeimos nuotrauką, kuri dar prieš Antrąjį pasaulinį karą nukeliavo pas gimines į JAV ir todėl Yaarit gali žinoti, kaip atrodė jos žuvę dėdės, nužudyti seneliai.

Po pokalbio apie asmeninių istorijų naudojimą, seminaro dalyviai turėjo galimybę susipažinti su nauja Pabėgimo istorijos ekspozicija, pasakojančia apie 1943 m. gruodžio 25 d. kalinių – lavonų degintojų pabėgimą iš Kauno IX forto, panaudojus slapta, metalinėse duryse, išgręžtą angą. Antrojo pasaulinio karo pabaigos sulaukė tik 11 pabėgimo dalyvių, kurie kasmet, po karo, per Kalėdas atvažiuodavo į Kauno IX fortą sakydami, jog Kalėdos – tai jų antrasis gimtadienis, išsigelbėjimas nuo mirties.

Seminare dalyvavo 33 mokytojai ir švietimo darbuotojai iš Alytaus, Balbieriškio, Biržų, Jonavos, Kauno, Marijampolės, Kėdainių, Panevėžio ir Vilniaus. Renginį organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Kauno IX forto muziejumi, bendradarbiaujant su Izraelio ambasada Lietuvoje.