Holokausto aukų paminėjimas Prienuose

Rugpjūčio 26 dieną Prienuose buvo paminėtos Prienų, Balbieriškio ir kitų vietos žydų bendruomenės sunaikinimo 80 – osios metinės.

Holokausto aukų paminėjimo renginys prasidėjo Prienuose, Laisvės aikštėje. Renginio pradžioje susirinkusiems buvo pristatyta istorinė informacija, susijusi su Holokausto įvykiais Prienuose,  prieš 80 metų: „rugpjūčio 25 – 26 d. į Prienus buvo suvaryti Balbieriškio, Jiezno ir kitų aplinkinių vietovių žydai. O rugpjūčio 26 dieną visi jie buvo nužudyti.“ Iš Laisvės aikštės Atminties kelio dalyvių eisena pajudėjo į  Prienų miesto pakraštyje esančią žydų žudynių vietą, kur vyko aukų pagerbimo ceremonija.

Prie paminklo nužudytiems Prienų krašto žydams vyko paminėjimo renginys. Tarptautinės komisijos pirmininkas, Emanuelis Zingeris pasidalino jautria savo šeimos istorija, papasakojęs, kaip šioje vietoje buvo nužudyta jo teta, Zingerytė, kuriai tuo metu buvo tik 14 -lika metų. Kanados ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Richard Martin Nielsen savo kalboje akcentavo, jog „atmintis mus sieja su faktais, kurie įvyko. Ir tik mokymasis iš praeities yra raktas į pažangesnę ateitį.“ Apie istorinės atminties svarbą kalbėjo ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados atstovė Write Jing. Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas papasakojo apie Lietuvoje, 2021 metais įgyvendinamą projektą „Atminties kelias 1941 – 2021“ ir pasidžiaugė, jog Prienuose kasmet rugpjūčio 26 d. vyksta minėjimai, prisimenant sunaikintą vietos žydų bendruomenę. Atminties kelio renginyje Prienuose dalyvavo ne tik prieniškiai, bet Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas su bendruomenės nariais, mokytojai ir mokiniai iš Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro, darbuotojai iš Balbieriškio Kultūros ir laisvalaikio centro, mokytojai iš Prienų r. Veiverių gimnazijos, Tolerancijos ugdymo centrų koordinatorės iš Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago ir Alytaus Putinų gimnazijų.

Po pagerbimo ceremonijos renginio dalyviai rinkosi Prienų krašto muziejuje. Čia susirinkusiems  buvo pristatyta Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus paroda „Jeigu užmirščiau aš“ bei bei vyko Tarptautinės komisijos naujai išleistos knygos „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“ pristatymas. Knygos autorius, Tarptautinės komisijos nacių okupacinio režimo ir Holokausto įvertinimo pakomisės narys, istorikas dr. Arūnas Bubnys papasakojo apie Holokausto pradžios įvykius Prienuose.

   Atminties kelias Prienuose – tai vienas iš renginių, organizuojamų Tarptautinės komisijos 2021 metais, įgyvendinant nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941 – 2021“.

 

   Daugiau apie renginį galite skaityti Prienų rajono savivaldybės straipsnyje – spausti čia.

 

   Nuotraukos iš paminėjimo renginio:

Prienų krašto muziejaus nuotrauka Prienų krašto muziejaus nuotrauka Prienų r. savivaldybės nuotrauka Prienų krašto muziejaus nuotrauka Prienų krašto muziejaus nuotrauka Prienų krašto muziejaus nuotrauka

 

   Daugiau nuotraukų galite rasti čia:

„Atminties kelias“ Prienuose. I dalis (Fotoreportažas) – kvitrina.lt · Prienų ir Birštono naujienų portalas

„Atminties kelias“ Prienuose. Eisena ir minėjimas (Fotoreportažas) – kvitrina.lt · Prienų ir Birštono naujienų portalas