Įgyvendinto projekto apie Papilės žydus pristatymas ir Atminties kelias Papilėje

Liepos 10 dieną, Papilės Kultūros centre vyko renginys, skirtas papasakoti apie vietoje gyvenusią žydų bendruomenę iki 1941 m. prasidėjusio Holokausto.

Renginys Kultūros centre prasidėjo 2020 m. vasarą vykdyto kraštotyrinio projekto pristatymu. Papilės Simono Daukanto gimnazijos mokytoja Kristina Dorofėjienė kartu su savo mokiniais, paskatinta Jakovo Bunkos paramos ir labdaros fondo direktoriaus Eugenijaus Bunkos, panoro daugiau sužinoti apie Papilės žydų bendruomenės gyvenimą iki nacių okupacijos pradžios. 2020 m. vasarą mokiniai apklausė keliolika pačių vyriausių miestelio gyventojų, išanalizavo vietos muziejuje esančią medžiagą bei sukūrė žemėlapį, kuriame Papilės gatvės su namais, pažymėtais gyvenusių žydų vardais – pavardėmis, su pažymėtomis buvusiomis verslo įmonėmis.

Po projekto pristatymo, su jidiš kalba skambėjusiomis dainomis supažindino muzikos grupė iš Vilniaus „Klezmer Klangen“. Vėliau, prie Kultūros centro buvo atidengta paminklinė lenta, primenanti, jog anksčiau šioje vietoje stovėjo sinagoga.

Atminties kelias, eisena, skirta prisiminti pirmąsias Holokausto aukas Papilėje, prasidėjo nuo Kultūros centro. Grupelė žmonių: jaunuoliai iš Šaulių sąjungos, keletas mokytojų iš Papilės Simono Daukanto, Tryškių, Mažeikių Merkelio Račkausko bei Veiviržėnų gimnazijų, Dianos ir Marijaus Lopaičių šeima bei Tarptautinės komisijos sekretoriato atstovė keliavo daugiau nei devynis kilometrus į Šiaudinės mišką, kuriame 1941 m. liepos viduryje buvo sušaudyti Papilės žydai – vyrai. Šiaudinės miške Atminties kelio dalyviams mokytoja Kristina Dorofėjienė papasakojo šios vietos istoriją. Pasak tą dieną eisenoje dalyvavusio istorijos mokytojo iš Veiviržėnų, „nors ir tolokai, bet mes atėjome į Šiaudinės mišką ir išeiname atgal į savo gyvenimus. O žmonės, kurie prieš 80 metų buvo atvaryti čia – nebeišėjo, amžiams liko gulėti šiame miške…“

Papilėje vykęs Atminties kelias yra vienas iš Holokausto aukų paminėjimo renginių, organizuojamų Lietuvoje įgyvendinant projektą „Atminties kelias 1941 – 2021“, kuris skirtas prisiminti prieš 80 metų prasidėjusias masines žydų žudynes Lietuvoje.

 

Mokytojo Arūno Mikalausko mintys iš dalyvavimo paminėjimo renginyje bei Atminties kelio eisenoje – spausti čia.

Akimirkos iš paminėjimo:

 

 

 

 

 

 

Nuotraukos Marijaus Lopaičio