Istorijos pamoka mokiniams – Panerių memoriale

      2022 m. gegužės 26 d. Grigiškių gimnazijos trijų 10 klasių mokiniai apsilankė Panerių memoriale, kur mokytoja Božena Senkevič pravedė istorijos ir pilietiškumo pamoką  ,,Holokaustas ir genocidas Lietuvoje nacių okupacijos 1941-1944 metais”.

 

Grigiškių gimnazistai aplankė vietą, kurioje buvo vykdomas genocidas prieš žmoniją. Antrojo pasaulinio karo metu naciai kartu su kolaborantais Paneriuose nužudė apie 100 tūkstančių  įvairių tautybių žmonių: žydų, romų, lenkų, rusų, baltarusių. Didžiausias Paneriuose nužudytų skaičius pagal tautybę – tai žydai. Pasak gido Jurijaus Greismano, žydų buvo nužudyta šioje vietoje apie 70 tūkstančių. Dauguma iš jų buvo Vilniaus geto kaliniai: vaikai, moterys, bei beginkliai žmonės.

Paneriuose buvo nužudyta apie 15 tūkstančių lenkų. Dauguma iš jų buvo jauni 15 – 17 metų žmonės. Daugelis jų kariavo prieš nacius pogrindyje. Tarp nužudytų lenkų buvo daug Vilniaus universiteto profesorių, kunigų ir Armijos Krajovos karių, kurie kovojo prieš nacių okupaciją.

Apsilankėme Panerių memorialo muziejuje, kuriame  eksponuojama dokumentinė medžiaga – nacių valdžios išleisti įsakymai ir įvairūs dokumentai, asmeniniai nužudytųjų daiktai, vaikų daiktai rasti Panerių duobėse, įvairūs archeologiniai radiniai.  Esame dėkingi muziejaus darbuotojui Jurijui Greismanui už labai įdomų pasakojimą apie muziejaus ekspoziciją.

Daug sunkių emocijų išgyvenome aplankę duobes, kuriuose palaidoti žiauriai nužudyti nekalti žmonės. Daugumos mokinių akyse kaupėsi ašaros, kai mokytoja pasakojo apie Paneriuose vykdytas žudynes.  Mokiniai pasiruošė pamokai, skaitė ir pasakojo iš istorinių šaltinių surinktą svarbią informaciją. Uždegėme žvakes prie duobių ir paminklų. Turėjome unikalią progą Paneriuose sutikti 5 -jo Litvakų Kongreso dalyvius, kurie tuo pačiu metu lankėsi Panerių memoriale, pagerbdami Holokausto aukas. Mokiniai ne tik pamatė litvakus iš viso pasaulio, bet turėjo unikalią galimybę išgirsti maldą.

Panerių memorialas skirtas įvairių tautybių žmonėms – nacių okupacijos aukoms. Mokiniai vieningai sutarė, kad tokias vietas būtinai reikia aplankyti, mokytis istorijos, kad Antrojo pasaulinio karo tragedija daugiau niekad nepasikartotų.

            Božena Senkevič,  Grigiškių gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė   

Nuotraukų autorė – Božena Senkevič