Istorinių temų apžvalga – mokinių konferencijoje „Tarp XX amžiaus audrų“

Minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Lavoriškių gimnazijoje vyko mokiniams skirta konferencija „Tarp XX amžiaus audrų“.

 

Kovo 10 d. vykusioje konferencijoje dalyvavo daugiau kaip 20 mokinių iš Lavoriškių gimnazijos bei svečiai iš Eitminiškių, Riešės, Šalčininkų Lietuvos Tūkstantmečio gimnazijų bei Klaipėdos

verslo ir paslaugų mokyklos. Atidarant konferenciją, Lavoriškių gimnazijos direktorė Ramunė Katinauskienė akcentavo, jog taip sutapo, jog renginio pavadinimas labai aktualus šiandienos kontekste, kai Ukrainoje vyksta karas.

Mokinių pranešimuose daug dėmesio buvo skirta 20 amžiaus Lietuvos istorijos tematikai: laisvės kovoms ir tremčiai, partizaniniam judėjimui, Klaipėdos sukilimui. Nebuvo pamirštos temos, susijusios su tautinių mažumų istorija, moterų vaidmeniu istorijoje, Holokausto ir Pasaulio teisuolių tematikai. Mokinių pranešimuose nuskambėjo ir nūdienos aktualijos, susijusios su Europoje vykstančiu karu. Mokinė Paula iš Eitminiškių gimnazijos savo pranešimą „Aš ir Lietuva“ pradėjo pasakojimu apie savo senelius: „Laisvė jiems reiškia tai, kad jie gali kalbėti savo kalba ir jiems patinka gyventi Lietuvoje, nes jie čia gimė, užaugo ir gyvena čia“.

Konferencija vyko gan neįprastu būdu: dalis mokinių pranešimus pristatė gyvai, dalis – nuotoliniu būdu. Renginį organizavęs ir vedęs istorijos mokytojas ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorius Vaidotas Pakalniškis konferencijos dalyviams priminė, jog analizuoti istorines temas yra labai svarbu. Bet svarbu mokytis iš istorijos ir nelikti abejingu kito skausmui ir turėti drąsos pasakyti diktatoriui tvirtą „ne“.

Konferencijos dalyviai išsiskirstė su viltimi, kad kitų metų konferencija jau įvyks tradiciniu – gyvu – formatu.

Konferenciją Lavoriškių (Vilniaus r.) gimnazijos bendruomenei surengti padėjo ŠMSM Regioninių mokyklų skyrius bei Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas.