Kalvarijos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras pradėjo įgyvendinti projektą „Dingusi bendruomenė”

Kalvarijos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras pradėjo įgyvendinti projektą „Dingusi bendruomenė“. Tolerancijos ugdymo centro mokytojai ir mokiniai pradėjo rinkti duomenis apie Kalvarijoje gyvenusius žydus, iš kurių vieni buvo ištremti  į Sibirą pirmosios sovietų okupacijos metu,  o kiti – nužudyti Holokausto metu Lietuvoje.

Ieškant informacijos apie Holokausto metu nužudytus Kalvariojos žydus, gimnazijos komanda dirba su Yad Vashem (Yad Vashem – Holokausto tyrimo ir įamžinimo institutas Izraelyje) archyvo duomenų baze internetiniame puslapyje. Renkamos Kalvarijos žydų pavardės, nors ir negausiai užrašytos istorijos. Pasak Tolerancijos ugdymo centro koordinatorės, gimnazijos pavaduotojos ir istorijos mokytojos Arūnės Vasanaitės-Levuškinienės, „renkant medžiagą pradėjo atsiskleisti šeimų ir individualių asmenų istorijos, kurios buvo tarsi paslėptos pilkos statistikos. Dabar vardai ir pavardės tarsi iš naujo gauna savo veidus, pamatome jų likimus“. Kaip iliustraciją apie Kalvarijos žydus, Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė paminėjo Krengelių (Kringel) – stambių verslininkų šeimą, apie kuriuos informaciją pavyko surasti Yad Vashem Šoa aukų duomenų bazėje. Vienas šios šeimos narys buvo dailininkas, du broliai turėjo turėjo aliejaus ir pokasto gamyklą Alytuje. Krengeliai nužudyti Lietuvoje, tikėtina, jog Marijampolėje. Kita atrasta Kalvarijos gyvventojo Abelio Bliumenzono istorija. Jis buvo prekybininkas, tarpukario Lietuvoje – Kalvarijos miesto Tarybos narys, burminstro pavaduotojas, priklausęs Šaulių organizacijai, 1937 m. apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino II laipsnio medaliu. Sovietams okupavus Lietuvą, 1941 m. su šeima ištremtas ir 1943 m. sušaudytas kaip liaudies prie6as Kanske Krasnojarsko srityje.

Projektas planuojamas baigti rudenį – bus grindinyje įdėtas pirmasis atminties akmuo Kalvarijoje. Bus paruoštas Kalvarijos žydų – aukų sąrašas stende naujose miesto bibliotekos patalpose. Surastos Kalvarijos žydų šeimos istorijos  bus viešinamos socialiniame tinkle facebook‘e.

Projekto veiklos derinamos su Kalvarijos krašto muziejumi, Kalvarijos viešąja biblioteka, Kalvarijos savivaldybės administracija. Informacijos paieškose, verčiant užrašus talkina žydų bendruomenės atstovai Lietuvoje ir Izraelyje.