Kaune buvo pagerbti „Lietūkio“ garaže nužudyti žmonės 1941 metais

2021 m. birželio 28 d. 17 val. Kaune, Miško g. 3, prie paminklo „Lietūkio” garažo žudynių aukoms, vyko renginys, skirtas pagerbti nužudytų žydų atminimą.

Paminėjimo renginys prasidėjo autentiškoje vietoje, kurioje prieš 80 metų, birželio 27 d., buvo mušami gatvėje sugauti žydai, buvo tyčiojamasi iš jų ir vėliau šie žmonės buvo nužudyti. Renginyje dalyvavo Izraelio valstybės ambasadorius Yossef Levy, JAV Ambasadorius Lietuvoje Robert S. Gilchrist, Tarptautinės komisijos pirmininkas ir LR seimo narys Emanuelis Zingeris, Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, Kauno žydų bendruomenės nariai, „Gyvybės maršo“ judėjimo atstovai, Tolerancijos ugdymo centrų mokytojai iš Kauno dailės ir Kalvarijos gimnazijų, Kauno miesto gyventojai ir svečiai.

Kalbėję renginyje svečiai prisiminė baisią šios vietos istoriją, priminė apie atminties svarbą ir gebėjimą objektyviai kalbėti apie tai, kas nutiko prieš aštuoniasdešimt metų šioje vietoje. Gercas Žakas – Kauno žydų bendruomenės pirmininkas – padėkojo visiems susirinkusiems bei trumpai papasakojo apie „Lietūkio“ garažo įvykius: „1941 m. birželio 27 d. Kaune, buvusiame „Lietūkio” garažo kieme, stebint miniai smalsuolių, buvo surengta neregėtu žiaurumu išsiskirianti egzekucija – nužudyta apie 50 žydų vyrų.  Atsitiktinai „atrinktos”, tiesiog gatvėje pagautos aukos – darbininkas, moksleiviai, prekeiviai, vandens tiekėjas, muzikantas, buvęs Lietuvos finansų ministerijos Pramonės ir prekybos departamento direktorius Jurgis Štromas – buvo žeminamos, žiauriai kankinamos ir žudomos, naudojant laužtuvus, metalinius strypus, pagalius, lentas, vandens siurblio žarnas. Daugumos aukų ir jų budelių vardai iki šiol išlieka nežinomi.“

Vėliau, visi renginio dalyviai, sustoję į eiseną, ėjo į Radvilėnų plentą – Žaliakalnio žydų kapines, kuriose, kaip manoma, buvo užkastos „Lietūkio” garažo žudynių aukos. Renginio dalyviai pagerbė aukų atminimą.

Renginį organizavo Kauno žydų bendruomenė kartu su Kauno m. savivaldybe.

 

Nuotraukos iš: Facebook