Konferencija apie įgyvendinamus projektus, minint tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną

Sausio 28 d. Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje vyko konferencija, skirta prisiminti Tarptautinę Holokausto aukų dieną ir aptarti mokyklose įgyvendinamus projektus, susijusius Holokausto tema.

 

Konferencija Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje prasidėjo foto nuotraukų parodos „Žydai anuomet ir dabar…“ atidarymu. Parodą į gimnaziją atvežė ir pristatė Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis. Kalbėdamas apie parodą Sania Kerbelis pasakojo, jog dalis nuotraukų panaudotos iš foto archyvų – XX a. pradžioje gyvenusių Šiauliuose žydų veidai kasdieniniame gyvenime. O kita dalis, kaip palyginimas – po šimto metų, Šiaulių žydai šiomis dienomis. Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas kalbėjo, jog Holokausto metu žuvo beveik visa vietos bendruomenė, o prasidėjęs sovietmetis po karo – neleido žydams būti žydais. Pasak Sanios Kerbelio, „mes dar tik mokomės būti žydais, atrasti savo kultūrą ir identitetą.“

Po parodos atidarymo Radviliškio Lizdeikos gimnazistai pristatė meninę kompoziciją iš įgyvendinto mokykloje projekto „Gyvenimas yra gražus“. Lietuvių kalbos mokytoja Laimutė Verbickienė papasakojo apie projekto metu įgyvendintas veiklas, mokinių sukurtus rašinius – pamąstymus, kuriuose jautriai prisiliesta prie Holokausto istorijos. Konferencijoje buvo pristatytas ir kitas, gimnazijoje įgyvendinamas projektas „Istorijos šydą atvėrus“. Šio projekto viena dalis, video siužetas apie Šeduvos žydus buvo parodytas susirinkusiems.

Savo įžvalgomis apie istorinės atminties projektus, apie kuriamą Šeduvos štetlo rekonstrukciją, kalbėjo renginyje viešėjęs Radviliškio r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Justinas Pranys.

Apie Atminties projektus, jų svarbą ir kartu su Tolerancijos ugdymo centrais įgyvendinamas veiklas papasakojo Ingrida Vilkienė, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė – direktoriaus pavaduotoja. Idėjomis apie įgyvendintus projektus žydų istorijos temomis pasidalino konferencijoje dalyvavę mokytojai, švietimo darbuotojai iš kitų Tolerancijos ugdymo centrų: Aušra Krasuckienė ir Vaida Apšegienė iš Vaižganto progimnazijos, Laima Maminskienė iš Šiaulėnų Marcelino Šikšniaus gimnazijos, Erika Liukienė iš Radviliškio Kultūros centro.

Pasak gimnazijos direktorės Inos Bajarauskaitės, „nors Tolerancijos ugdymo centras mūsų gimnazijoje įkurtas tik prieš 2 mėnesius, bet istorinei atminčiai skiriame didelį dėmesį visą laiką. Tad bendraukime, bendradarbiaukime ir organizuokime bendras veiklas!“

Konferenciją Radviliškyje organizavo Radviliškio Lizdeikos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras, bendradarbiaujant su Tarptautinės komisijos Sekretoriatu bei Šiaulių apskrities žydų bendruomene.

Nuotraukos iš Radviliškio Lizdeikos gimnazijos