Konferencija „Ir ne tik iš pareigos…“ – Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenėms

Birželio 3 d. vyko nacionalinė meninė – kultūrinė konferencija „Ir ne tik iš pareigos…“, kuri buvo skirta Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenėms.

Konferencijos idėja gimė Radviliškio Kultūros centre veikiančiame Tolerancijos ugdymo centre, dar 2020 metų pradžioje, minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus. Tačiau dėl pandemijos buvo atkelta net 2 kartus. Konferencijos tikslas buvo pasidalinti informacija, įžvalgomis apie Lietuvos žydų istoriją, tradicijas bei kultūrinį palikimą.

Birželio 3 d. konferenciją pradėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis, kuris pasidžiaugė, kad tokie renginiai vyksta Radviliškyje, pritraukiantys dalyvius ir iš kitų miestų bei miestelių. Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas tardamas sveikinimo žodį pabrėžė, jog džiugu, kad iniciatyvos organizuoti istorinės atminties renginius kyla iš Tolerancijos ugdymo centrų ir ši konferencija yra to pavyzdys.

Konferencijoje nuotoliniu būdu buvo pristatyti pranešimai: „Lietuvos žydų istoriją miestų pastatuose ir gatvėse“ (Ingrida Vilkienė, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė), „Žydų papročiai ir tradicijos. Stereotipai ir tikrovė“ (dr. Vilma Gradinskaitė), „Žydų – litvakų patiekalai tradicinių švenčių metu“ (Sania Kerbelis ir Chatzkelis Karolis iš Šiaulių apskrities žydų bendruomenės), „Menininkas litvakas Viktoras Davidas Brenneris“ (Jonas Nekrašius, Šiaulių universiteto lektorius). Konferencijoje meninius pristatymus pateikė trijų Tolerancijos ugdymo centrų mokiniai: Kėdainių r. Akademijos gimnazija pristatė dokumentinį filmą apie Dotnuvos senąsias žydų kapines bei mokinių spektaklio siužetą „Gyvenimas – teatras“, Kauno Kazio Griniaus progimnazijos meninę kompoziciją pagal Abraomo Karpinovičiaus kūrinį „Žydiški pinigai“, Kalvarijos gimnazija pristatė fragmentą iš įgyvendinamo projekto apie Kalvarijos žydų bendruomenę.

Konferencijos pabaigoje, Radviliškio Kultūros centro projektų vadovė Erika Liukienė apibendrino, jog mokytojų dalyvavimas istorinės atminties renginiuose yra be galo svarbus, nes būtent mokytojai perduoda mokiniams ne tik žinias, bet ir empatijos jausmą ir norą pažinti to, kas nepažįstama.

Nacionalinę konferenciją Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenėms organizavo Radviliškio Kultūros centre veikiantis Tolerancijos ugdymo centras kartu su Tarptautinės komisijos sekretoriatu.