Kovo 15–osios – Lietuvos žydų gelbėtojų dienos minėjimas Panevėžyje

Kovo 15 d., Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungoje įvyko susitikimas su Panevėžio mokytojais, edukatoriumi, darbuotojais patyrimo kelionėje su Lietuvos romų ir žydų bendruomenėmis.

 

Užsiėmimai skirti pažinti šalia gyvenančių bendruomenių tradicijas, papročius, paneigti daugelį stereotipų, suprasti antisemitizmo, romofobijos apraiškoms ne tik aplink mus, bet  ir globalaus pasaulio bei įvykių kontekste.

Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman papasakojo apie žydų bendruomenės veiklą, tradicijas, tragišką Holokausto istoriją, įvykdytą Panevėžio mieste ir rajone. Sąjungos nariai noriai įsitraukė į diskusiją apie žydų istoriją ir Holokaustą.

Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas pabrėžė, kad šiais metais kovo 15–ąją pirmą kartą minimi Lietuvos žydų gelbėtojai, žmonės, kurie mirties akivaizdoje neprarado drąsos ir gelbėjo žydus nuo vienos baisiausių XX a. žmonijos tragedijų – Holokausto.

Gennady Kofman pakvietė dalyvius prisijungti prie šio minėjimo ir atvykti prie stelos Tilvyčio gatvėje, skirtos Marijos Rusteikaitės, buvusios Dievo apvaizdos seserų kongregacijos įkūrėjai ir vienuolei, atminimui. Antrojo pasaulinio karo metu Marija Rusteikaitė drąsiai priglausdavo žydų vaikus ir suaugusius, kad tik išgelbėtų juos iš geto. Išgelbėtos iš geto žydaitės vyras pasakojo, jog motinėlė Marija nešdavosi dešrų ir visokių kitokių maisto gėrybių, jas paduodavo geto prižiūrėtojui, kad šis jas perduotų geto kaliniams. Vienuolė ne tik maisto atsargomis padėjo žydams, bet ir juos slėpė gyvenamojo namo palėpėje, pamiškėje, įdarbindavo kongregacijos patalpose.

Šiandien Lietuvoje Holokausto liudininkė Sulamita Lev, kurią išgelbėjo sesuo Marija Rusteikaitė, dažnai aplanko Panevėžį ir susitinka su kongregacijos vienuolėmis. Už Marijos Rupeikaitės didvyriškumą Yad Vashem institucija po mirties ją apdovanojo Pasaulio tautų teisuolės vardu, o Lietuvos valstybė – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi.

 

Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas

Gennady Kofman