Kupiškyje paminėtos 80 – osios Holokausto metinės

Liepos 30 dieną prie Kupiškio etnografijos muziejaus rinkosi Atminties kelio eisenos dalyviai, kurie ėjo į Kupiškio Laisvamanių kapines, kuriose prieš 80 metų buvo žudomi Kupiškio žydai.

Kupiškyje, nuo 1941 metų liepos mėnesio, žydai grupėmis po keliasdešimt žmonių buvo vedami į žydų ir Laisvamanių kapines. Ten savisaugos būrio kareiviai šaudė žmones. Kupiškyje nėra vienos datos, kuri žymėtų masinių žudynių dieną, nes vietos žydų bendruomenės naikinimas vyko iki 1941 metų rudens. Kupiškyje buvo sušaudyti ne tik vietiniai, bet ir kai kurie kitų valsčių (Šimonių, Viešintų) žydai, taip pat ir lietuviai, partiniai bei sovietiniai aktyvistai. Tikėtina, kad iš viso buvo nužudyta apie 1500 – 2000 Kupiškio ir kaimyninių valsčių žydų.

Paminėjimo renginyje dalyvavo svečiai: Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoriaus Lietuvoje Roberto Gilchristo vardu žodį tarė ambasados darbuotoja Linley Wartenberg, Europos Parlamento narė Rasa Juknevičienė, Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Marius Janukonis, Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narys dr. Arūnas Bubnys, Panevėžio miesto žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas, Kupiškio viešosios bibliotekos direktorius Algirdas Venckus, nužudytų kupiškėnų anūkė Necha-Nadiežda Krakovskaja. Atminties kelio eisenoje keliavo ir Holokausto aukų paminėjime dalyvavo Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos Tolerancijos ugdymo centro  mokytojos su mokiniais, Trečiojo amžiaus universiteto dalyviai, miesto gyventojai ir svečiai.

Po paminėjimo renginio Laisvamanių kapinėse svečiai ir dalyviai rinkosi į Tarptautinės komisijos naujai išleistos knygos „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“ pristatymą Kupiškio etnografijos muziejuje. Knygą pristatė jos autorius bei istorikas dr. Arūnas Bubnys kartu su Ingrida Vilkiene – Tarptautinės komisijos sekretoriato vadovo pavaduotoja, švietimo programų koordinatore.

Renginį organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su Kupiškio etnografijos muziejumi bei partneriais: Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija, Kupiškio meno mokykla, Kupiškio rajono savivaldybės viešaja biblioteka, Kupiškio jaunimo centru, Kupiškio trečiojo amžiaus universitetu, Kupiškio rajono laikraščiu „Kupiškėnų mintys“, Kupiškio televizijos ir informacijos centru.

Daugiau apie renginį galite skaityti Kupiškio rajono laikraščio „Kupiškėnų mintys“ straipsnyje – spausti čia.

Nuotraukos iš minėjimo renginio:

Aušros Jonušytės nuotrauka

Livetos Šikarskaitės nuotrauka

Livetos Šikarskaitės nuotrauka

Aušros Jonušytės nuotrauka

Jurgitos Malevičiūtės nuotrauka

Jurgitos Malevičiūtės nuotrauka

Jurgitos Malevičiūtės nuotrauka

Aušros Jonušytės nuotrauka