Kviečiame dalyvauti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos minėjimo renginyje

2019 m. rugsėjo 23 d. (pirmadienį) Vilniuje vyks Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos minėjimo renginiai. Atminties kelias ir Gyvųjų maršas į Panerių memorialą šiais metais prasidės Rūdininkų aikštėje.

10:4011:00  Oficialių svečių ir dalyvių atvykimas į Rūdininkų aikštę (buvusi Geto teritorija).

11:0011:45  Atminimo ceremonija, svečių ir organizatorių pasisakymai.

11:45                Atminties kelio ir Gyvųjų maršo pradžia iš Rūdininkų aikštės į Vilniaus traukinių stotį (apie 1 km).

12:15                Dalyvių atvykimas į Vilniaus traukinių stotį ir vykimas į Panerius.

12:30                Traukinio išvykimas į Panerius.

12:45                Atvykimas į Panerių traukinių stotį.

13:00               Atminties kelias ir Gyvųjų maršas tęsiamas iki Panerių memorialo (apie 1 km).

13:3014:15  Atminimo ceremonija Panerių memoriale.

Programa_Atminties kelias ir Gyvųjų maršas

Rugsėjo 23 d. „Atminties kelio“ eisenos organizuojamos ir kitose Lietuvos vietose. Plačiau

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena bus minima ir Lietuvos bendrojo ugdymo institucijose. Plačiau

Kasmet, rugsėjo mėnesį, Tarptautinė komisija kviečia Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigas paminėti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną – rugsėjo 23-iąją. Šios dienos minėjimus Tarptautinė komisija bendradarbiaudama su Tolerancijos ugdymo centrais inicijuoja jau daugiau nei dešimt metų. O nuo 2012 metų švietimo įstaigoms, Lietuvos visuomenei siūloma prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Atminties kelias“. Ši iniciatyva –  tai kvietimas mokytojams su mokiniais prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra daugiau nei 200. „Atminties kelio“ iniciatyvoje kasmet dalyvauja 100–150 bendrojo ugdymo įstaigų.

Mokykloms siūloma ne tik aplankyti masinių žudynių vietas, bet ir vesti pamokas, ekskursijas, kurių metu mokiniai susipažintų su toje vietovėje gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu. Tuo siekiama, kad mokiniai ne tik žinotų apie Holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę, apie Vilniaus miestą, vadintą  „Šiaurės Jeruzale“. Tuo siekiama, kad visuomenėje augtų suvokimas, kad Holokaustas yra ne tik žydų tragedija, bet ir visos Lietuvos netektis – prarastas intelektualinis, kultūrinis, politinis ir ekonominis mūsų šalies potencialas.