Lenkijoje vyko 14-asis Maksimiliano Kolbės fondo organizuojamas seminaras „Sprendimai dėl Aušvicą slegiančios smurtinės praeities“

2023 m. rugpjūčio 11–16 d. Dialogo ir maldos centre, Osvencime, Lenkijoje vyko 14-asis Maksimiliano Kolbės fondo organizuojamas seminaras „Sprendimai dėl Aušvicą slegiančios smurtinės praeities“.

 

Dvidešimt aštuoni dalyviai iš Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Serbijos, Bulgarijos, Kroatijos, Čekijos, Italijos, Moldovos, Ukrainos ir Japonijos dalijosi savo valstybių patirtimis apie traumines istorijos patirtis, diskutavo apie šių įvykių pasekmes šiandienai ir kaip šių klaidų Europai išvengti ateityje.

Lietuvą seminare atstovavo Kauno IX forto muziejaus direktoriaus pavaduotoja muziejininkystei Lina Kasparaitė­–Balaišė ir Radviliškio Lizdeikos gimnazijos istorijos mokytoja Vaida Jankūnienė.

Seminaro dalyviai taip pat lankė Aušvico–Birkenau muziejų ir memorialą, susitiko su Aušvico stovykloje kalėjusiais ir išgyvenusiais amžininkais, dalyvavo M. Kolbės nužudymo metinėms skirtose pamaldose bei aplankė kitus Holokausto istorijai svarbius objektus.

Diskusijose dalyviai turėjo galimybę apsvarstyti istorijoje vykusių trauminių įvykių poveikį šiandienos visuomenei, aptarti pagarbos ir atminties svarbą, išgirsti apie įvairiose Europos valstybėse trauminės patirties paliktas pasekmes.

Kiekvienas dalyvis galėjo užduoti sau klausimą, ką mes galime padaryti dabar, kad išvengtume praeities klaidų ir smurto ateityje. Tai svarbu, nes mes, nors ir nesame atsakingi už tai, kas įvyko praeityje, bet visi esame atsakingi už tai, kad Holokaustas, genocidas, nusikaltimai žmogiškumui nebepasikartotų. Tad kiekvieno seminaro dalyvio tolimesnė misija yra šviesti visuomenę ir kalbėti apie tai savo gyvenamoje aplinkoje.

 

Straipsnį parengė seminaro dalyvės.

 

Nuotraukų autorius Marco Orlovic