Literatūrinė-meninė kompozicija ,,Suskaičiuotos žvaigždės“

Rugsėjo 23 dieną vyko Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos paminėjimas Vilkaviškio žydų holokausto aukų memoriale. Skaudžiai sukakčiai ir įvykiams prisiminti 7b klasės mokiniai atliko literatūrinę-meninę kompoziciją ,,Suskaičiuotos žvaigždės“. Ji pakvietė susirinkusiuosius nusikelti į tų laikų negandų ir baisumų kamuojamą Lietuvą, nors trumpam pajausti to laikmečio žmonių baimes, baisų žydų tautos žmonių likimą, išgirsti, kaip jautėsi nuo baisios lemties išgelbėti žydų tautybės žmonės. Vaikų lūpomis skambantys žodžiai kvietė susimąstyti ir dar kartą suprasti to meto skaudžius įvykius ir žmonių išgyvenimus.
Susirinkusieji taip pat galėjo pamatyti mokinių ir mokytojos sukurtą instaliaciją – ant Vilkaviškio žydų holokausto aukų memorialo supiltą pilkapį, kaip gyvos ir neblėstančios atminties simbolį. Ant jo buvo sudėti gausios žydų bendruomenės gyvenimo Vilkaviškyje pėdsakai: įvairūs daiktai, simbolizuojantys jų verslumą, kūrybingumą, išmintį, o geltonais žiedeliais žybsintys krūmeliai simbolizavo tragiškos lemties Vilkaviškio žydų atminimą.
Karo metais žydus gelbėjusių kraštiečių vardu pasisakė žydų gelbėtojų palikuonis Algimantas Antanas Greimas. Minėjime sudalyvavo ir vilkaviškietė, išgelbėjusi ne vieną žydų tautybės žmogų ir taip rizikavusi ne tik savo, bet ir visos šeimos gyvybe, Pasaulio tautų teisuolio vardą turinti ponia A. Norvaišaitytė-Radzevičienė.

Pagarbą žydų holokausto aukoms išreiškė ir Vilkaviškio rajono savivaldybės meras A. Neiberka, administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė. Savo apsilankymu minėjimą pagerbė Vilkaviškio rajono savivaldybės garbės pilietis, Vilkaviškio žydų bendruomenės puoselėtojas ir tyrinėtojas R. Selindžeris, istorikas, Vilkaviškio krašto žydų gyvenimo metraštininkas Antanas Žilinskas, svečias iš organizacijos „Žydai Rytų Prūsijoje“ Maiklas Laizerovič (Michael Leiserowitz).

Susirinkę Vilkaviškio rajono mokyklų mokiniai taip pat padėjo Atminimo akmenėlius prie paminklo.

Gimtosios kalbos mokytoja, Tolerancijos centro koordinatorė Vaida Kriščiūnienė