Nacionalinė, meninė konferencija, minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną – sausio 27–ąją

2023 m. sausio 27–ąją, minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Ariogaloje vyko meninė konferencija mokyklų bendruomenėms „Istorijos pamokos – iš gyvenimo istorijų“.

 

Jau septintus metus Ariogaloje vyko renginys Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenėms, minint Tarptautinę Holokausto aukų atminties dieną. Šiais metais renginyje dalyvavo atstovai iš 15 švietimo įstaigų, kuriose veikia Tolerancijos ugdymo centrai.

Atidarant konferenciją, Ariogalos gimnazijos direktorius Arvydas Stankus pasidžiaugė, kad kasmet Ariogala, sutikdama svečius, gražėja ir keičiasi. 2022 metais įkurtas Ariogalos Atminties parkas, kuriame įamžintos istorinės asmenybės, gyvenusios ir kūrusios Ariogaloje. Tarptautinės komisijos Vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas priminė susirinkusiems apie sausio 27–osios datą, akcentuodamas, jog  kiekvienais metais šioje vykstančioje konferencijoje prisimenamos Lietuvoje gyvenusios žydų bendruomenės, vietos žydų istorijos ir tai, pasak, Tarptautinės komisijos vadovo, yra geriausias įamžinimas.

Renginys prasidėjo Baisogalos Kultūros centro menine kompozicija „Nuo 1847 iki 1941…“. Kompozicijoje be žodžių, naudojant tik šešėlių teatro idėją buvo parodyta Baisogalos žydų istorija, prasidėjusi dar XIX amžiuje ir nutrūkusi 1941–aisis, kada visi Baisogalos gyventojai – žydai buvo nužudyti.

Daugelis konferencijos dalyvių savo pristatymuose atpasakojo vietose gyvenusių žydų istorijas: Jonavoje, Kalvarijoje, Klaipėdoje, Kupiškyje, Biržuose, Kėdainių r. miestelyje Akademijoje. Pasak Kauno žydų bendruomenės pirmininko Gerco Žako, dalyvavusio renginyje kartu su bendruomenės nariais, „mokinių papasakotos žmonių istorijos, suvaidintos situacijos yra tarsi paminklas žmonėms, kurie kažkada gyveno ir buvo nužudyti vien todėl, jog buvo žydų tautybės.“ Dalis mokyklų bendruomenių paruošė menines kompozicijas aprašytas knygose „Išgelbėti bulvių maišuose“, „Su adata širdyje“, „Gyvybę ir duoną nešančios rankos“, „Nutapyta žodžiais“.

Meninės konferencijos dalyviai prisijungė prie Pasaulio žydų kongreso inicijuojamos kasmet iniciatyvos WeRemember / MesPrisimename.

Renginyje viešėjęs Raseinių r. savivaldybės meras Andrius Bautronis ne tik pasidžiaugė kasmet Ariogaloje vykstančiu renginiu, bet ir padėkojo visiems dalyviams žodžiais: „Ačiū jums, kad dirbate, kuriate ir savo darbais nešate šviesą visam pasauliui.“

Nacionalinėje meninėje konferencijoje menines kompozicijas pristatė atstovai iš šių gimnazijų: Alytaus r. Vlado Mirono, Jonavos Jeronimo Ralio ir Jonavos Senamiesčio, Kėdainių rajono Akademijos,  Kauno „Veršvų“, Kalvarijos, Klaipėdos universiteto „Žemyno“, , Biržų „Saulės“,  Biržų r. Vabalninko Balio Sruogos ir Raseinių r. Ariogalos bei mokyklų bendruomenės iš šių Tolerancijos ugdymo centrų: Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos, Palangos Vlado Jurgučio ir Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijų, Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklos bei Radviliškio r. Baisogalos kultūros centro.

Renginį organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru.

 

Taip pat apie vykusią konferenciją galite susipažinti mokytojo Arūno Mikalausko str., publikuotame „Švietimo naujienose“: https://www.svietimonaujienos.lt/sunaikintiems-pasauliams-atminti/.

 

Daugiau nuotraukų Komisijos galerijoje (spausti čia).