Nacionalinėje konferencijoje mokinių rankose atgiję daiktai pasakojo Lietuvos žydų gyvenimo ir mirties istorijas

Sausio 27 dieną, minint tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, Balbieriškio pagrindinėje mokykloje vyko nacionalinė Tolerancijos ugdymo centrų mokyklų bendruomenėms skirta konferencija „Istorijas pasakoja daiktai“, jau tapusi tradicine ir organizuojama šešerius metus.

Šia konferencija siekiama puoselėti istorinę atmintį, prisiminti klestėjusias  Lietuvos žydų bendruomenes, jų kultūrinį, ekonominį ir socialinį palikimą bei prisiminti siaubingą žmonių likimą Holokausto laikotarpiu. Atidarant renginį mokyklos direktorius Stasys Valančius pasidžiaugė, jog į nedidelį Balbieriškio miestelį atvyko svečiai iš visos Lietuvos, atstovai iš Kauno ir Šiaulių žydų bendruomenių, Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon, viešnia iš JAV – Sara Klompus.

Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas pristatė renginio koncepciją – per konferenciją pasakoti gyvenusių Lietuvos žydų istorijas, kurias  atskleidžia daiktai, išlikę pastatai, žmonių prisiminimai.

Konferencijos pradžioje istorijos mokytojas, Balbieriškio bendruomenės Tolerancijos ugdymo centro vadovas, Rymantas Sidaravičius, senų nuotraukų pagalba pristatė miestelio istoriją: Balbieriškio žydų gyvenamuosius namus, sinagogas, mokyklas. Visi šie pastatai pasakojo apie gyvenusią nemažą žydų bendruomenę, kuri buvo išžudyta 1941 m. Prienuose ir Marijampolėje.

Renginio metu, mokiniai su mokytojais demonstravo mini spektaklius, menines inscenizacijas, pasakojusias apie daiktus, kurių dėka atgijo gyvenusių žmonių istorijos. Tie daiktai – tai batai, laikrodis, skrybėlė, piešinys, sena komoda, gydytojo chalatas. Spektakliuose atsispindėjo ne tik daiktų ir žmonių istorijos, bet moraliniai ir egzistenciniai klausimai apie gyvenusius ir nužudytus žmones, apie atmintį, kurios nevalia užmiršti, apie istoriją, kurią turime žinoti.

onferencijos pabaigoje renginio viešnia Sara Klompus, bendradarbiaujanti su Holokausto centru Floridos valstijoje, renginio dalyviams padovanojo menoras. Viešnia papasakojo apie savo litvakiškas šaknis ir paaiškino, kodėl kasmet, rugsėjo 23-iąją atvyksta į Lietuvą ir kartu su šimtais mokinių ir mokytojų eina „Atminties keliu“ į Panerius.

Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, jog iš Kauno žydų bendruomenės į renginį atvažiavo moterys, išgyvenusios Holokaustą Lietuvoje, išgelbėtos gerų žmonių ir dar galinčios perduoti žinią apie tai, ką teko patirti. Šiaulių žydų bendruomenės atstovas Aleksandras Kerbelis kreipdamasi į konferencijos dalyvius paminėjo, kad tokie vykstantys renginiai teikia vilties, kad tai kas įvyko Holokausto metu, niekada nesikartos.

Renginyje visi pristatymai buvo apie Lietuvą ir Lietuvos žydus, tačiau nebuvo pamiršta ir Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos istorija. Konferencijos dalyviai prisijungė prie Pasaulinio žydų kongreso inicijuoto projekto „Mes atsimename“, kviečiančio nusifotografuoti su plakatu, kuriame yra užrašas „mes atsimename“. Konferencijos dalyviai susibūrė bendrai nuotraukai.

Konferencijoje dalyvavo 200 dalyvių iš 22 Lietuvos mokyklų, Užsienio reikalų ministerijos atstovas, Prienų rajono valdžios atstovai, svečiai iš Kauno ir Šiaulių žydų bendruomenių ir kiti vietos bendruomenės nariai.

Nacionalinę konferenciją organizavo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas kartu su Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centru.

Nuotraukų galerija