Naujas atminimo ženklas Holokausto aukoms Kalnujuose

2020 m. vasarą, Raseinių rajone, Kalnujuose esančioje masinėje žydų nužudymo vietoje, pastatytas simbolinis atminimo ženklas, skirtas prisiminti Raseinių žydų bendruomenę.

Idėja pastatyti naują įamžinimo ženklą kilo Tarptautinės komisijos sekretoriato partneriams: Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkei Linai Kantautienei ir VšĮ „Atrask Raseinius“ direktoriui Arnui Zmitrai.  Jie pasidalino idėja su Raseinių Rotary klubo prezidente Inga Stoškevičiene, klubo nariai mielai sutiko padėti. Rotary klubo lėšomis bei savo darbu buvo nutarta įrengti atminimo ženklą čia palaidotiems žydų tautybės raseiniškiams. Birželio pabaigoje buvo pagamintas 3 metrų skersmens metalinis Dovydo žvaigždės karkasas. Muziejininkė L. Kantautienė pasiūlė panaudoti karkasui užpildyti akmenis iš rekonstruotos Raseinių turgaus aikštės. Per Antrąjį pasaulinį karą Raseiniai buvo beveik visiškai nušluoti nuo žemės paviršiaus, mieste praktiškai nebeliko jokio žydų paveldo, tik senojo turgaus grindinio akmenys yra, prie kurių tikrai lietėsi 1941 metais barbariškai išžudyti žmonės, kurie čia prekiavo, per šią aikštę ėjo į sinagogą, mokyklą, skubėjo su reikalais ar į pasimatymą. Birželio pabaigoje karkasas buvo atgabentas į jam skirtą vietą ir, bendromis Raseinių Rotary klubo narių pastangomis, iš Raseinių buvo privežta ir į jį prikrauta akmenų. Kalnujų seniūnės rūpesčiu tuo metu atnaujinta senoji tvorelė, apgenėti krūmai, supantys masinių žudynių vietą.

Iš Raseinių krašto žydų istorijos…

1941 m. liepą dauguma Raseinių miesto ir apylinkių žydų buvo suvaryti į laikiną Raseinių getą, kuris tuomet buvo įkurtas Dominikonų vienuoliams priklausiusiose ūkiniuose pastatuose netoli miesto. Pirmieji masiniai žudymai prasidėjo dar tų pačių metų liepą. Iš geto, Jurbarko plentu varomi žydai buvo sušaudyti tuomet Žieveliškės kaime, netoli Kalnujų iškastose žvyrduobėse. 1941 m. per du vasaros mėnesius buvo sunaikinta visa Raseinių miesto žydų bendruomenė – iš viso 1677 žmonės.

VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija