Netektis

Vakar, eidamas 77-uosius metus, mirė rašytojas, publicistas, ilgametis Tarptautinės Komisijos darbuotojas Markas Zingeris

Markas Zingeris baigė žurnalistiką Vilniaus universitete, dėstė filosofiją Kauno aukštosiose mokyklose. Atsisakęs stoti į komunistų partiją, buvo atleistas iš darbo ir pašalintas iš filosofijos aspirantūros. Dirbo Kauno muziejuje, Žemės ūkio akademijoje, Tarptautinėje istorinio teisingumo komisijoje ir kt., 2005-2019 m. – Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorius.

Zingerio knygos: „Namas iš kedro“ (1984), „Vakaras vaikystėje“ (1989), „Šitiek saulėlydžių“ (1993), „Aplink fontaną, arba Mažasis Paryžius“ (1998), „Iliuzionas“ (2000), „Grojimas dviese“ (2002), „Sezonas su šokėja“ (2005), „Rudens ir pavasario pasikalbėjimas“ (2009), „Aš sėdėjau Stalinui ant kelių“ (2017). Rašytojo kūryba versta į anglų, švedų, prancūzų, vokiečių, italų, vengrų, lenkų kalbas.

Užuojautą dėl Marko Zingerio mirties pareiškė Prezidentas Gitanas Nausėda, Premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Kultūros ministras Simonas Kairys. „Lietuvos visuomenė ir plačioji kultūros bendruomenė neteko intelektualaus, sau ir tekstui – tiek rašomam, tiek skaitomam – reiklaus rašytojo. Kaip ilgametis Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus vadovas, publicistas, aktyvus visuomenės narys M. Zingeris buvo išmintinga, gabi ir svarbi lietuvių ir žydų kultūras jungianti asmenybė“, – ketvirtadienį paskelbtoje užuojautoje sako šalies vadovas.

Premjerė Ingrida Šimonytė užuojautoje pabrėžia, kad Anapilin iškeliavo „ryški kultūros asmenybė, talentingas žodžio meistras ir originalus mus supančio pasaulio stebėtojas Markas Zingeris“. „Jo kūryboje užkuoduoti gyvenimo paradoksai yra svarbus palikimas išminties ieškantiems ateities kartų žmonėms. Vadovaudamas Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui, jis nutiesė daug kelių į atmintį ir padėjo mums suvokti skaudžias istorijos pamokas. Nuoširdžiai užjaučiu velionio šeimą, artimuosius, bičiulius ir visus tuos, kuriems teko laimė pažinoti šį intelektualą“, – sakoma Vyriausybės vadovės užuojautoje.

Pasak kultūros ministro S. Kairio, rašytojo kūryboje derėjo „gilus žvilgsnis į žmogaus gyvenimo paradoksus, į pasaulio absurdus ir kartu – savotiškas žaismingumas, šypsnys, ironija“. „Rašytojas jautriai ir subtiliai žadino atmintį ne tik savo knygomis, bet ir vadovaudamas Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui, kuriam skyrė daug savo gyvenimo metų. Nuoširdžiai užjaučiu velionio artimuosius, visą kultūros ir meno bendruomenę“, – užuojautoje pažymėjo kultūros ministras.

„Netekome iškilios asmenybės, talentingo rašytojo, ilgamečio Valstybinio Vilniaus Gaono muziejaus direktoriaus. Dėl brolio mirties nuoširdžiai užjaučiu kolegą Emanuelį Zingerį, šeimą, artimuosius ir visą kultūros bendruomenę“, – savo užuojautoje sakė V.Čmilytė-Nielsen.

Tarptautinės Komisijos nariai ir Sekretoriato darbuotojai, reiškia nuoširdžią užuojautą Marko Zingerio šeimai ir velionio broliui, Komisijos pirmininkui Emanueliui Zingeriui.

 

 

Pauliaus Račiūno, Delfi.lt nuotr.