Pagerbtas Šakių žydų bendruomenės atminimas

Rugsėjo 15 d. Šakiuose vyko renginys, skirtas prisiminti apie Šakiuose gyvenusią gan gausią žydų bendruomenę, sunaikintą 1941 m. rugsėjo 13 d.

 

Renginys, skirtas prisiminti Šakių žydų bendruomenę, prasidėjo pagrindinėje miesto  aikštėje – simbolinėje vietoje, kuri iki Antrojo pasaulinio karo buvo vadinama Turgaus arba Rinkos aikšte ir kurios viena dalis buvo katalikiška, su šalia stovėjusia bažnyčia, o kita pusė buvo judėjų, su stovėjusia sinagoga ir aplink ją išaugusiu žydų kvartalu.

Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokytoja ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Žaneta Pratusevičienė renginį pradėjo nuo pasakojimo apie Šakių miestą ir jame gyvenusią žydų bendruomenę. Mokytoja vaizdžiai supažindino, kaip augo Šakių miestas, kokį teigiamą poveikį miesto ekonomikai padarė gyvenę vietos žydai, kurių skaičius kito, priklausomai nuo emigracijos į kitas šalis. Tolerancijos ugdymo centro vadovė pristatė naują atminimo ženklą Šakiuose, žymintį vietą, kur iki Antrojo pasaulinio karo stovėjo sinagoga. Šis ženklas – tai Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo iniciatyva – žymėti Lietuvoje vietas, kuriose stovėjusios sinagogos.

Po pristatytos istorinės apžvalgos, susirinkusių mokinių, mokytojų, vietos politikų ir svečių eisena pradėjo „Atminties kelią“ į Batiškių kapines – žydų žūties vietą. Praėjus keletą kilometrų, renginio dalyviai ir svečiai atėjo prie paminklo Holokausto aukoms. Lietuvos Respublikos Seimo narys Giedrius Surplys pasidalino mintimis, kaip kartais norima iškraipyti istorinius faktus, pagrąžinti istoriją, bet faktas lieka faktu, jog Batiškėse beginkliai žmonės buvo brutaliai sušaudyti ir suversti į duobes. Seimo narys prisiminė savo išgyvenimus, patirtus apsilankius Ukrainoje, Bučoje, kur pamatė atkastas duobes su nužudytais beginkliais žmonėmis. Šakių r. savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius, kreipėsi į mokinius žodžiais, jog, kaip buvęs istorijos mokytojas, nori priminti, kaip prasidėjo Holokaustas ir kad nacių pagalbininkais, žudant Lietuvos piliečius žydus, deja, buvo ir vietos gyventojai. Vietos politikas savo kalboje akcentavo, jog turime žinoti savo istoriją, jos nepamiršti ir neleisti, jog panašūs dalykai kartotųsi. Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė pristatė „Atminties kelio“ idėją, pasidžiaugdama, jog Šakiuose, paminėjimai – eisenos vyksta kasmet.

Pasak Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokytojos Žanetos Pratusevičienės, kiekvienais metais rugsėjo viduryje Atminties kelio eisena keliauja į Batiškių Holokausto aukų kapines. Tai tradicinis renginys, kuriuo naujuosius mokslo metus pradeda gimnazijos antros klasės (10 klasės) mokiniai.

Šių metų paminėjimo renginyje dalyvavo ne tik Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokiniai su mokytojais, bet ir atstovai iš Šakių rajono Griškabūdžio gimnazijos, Šakių rajono Panemunių mokyklos – daugiafunkcio centro Kriūkų skyriaus, Šakių rajono Panemunių mokyklos – daugiafunkcio centro Lekėčių skyriaus, Lukšių Vinco Grybo gimnazijos, Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos. Renginyje taip pat dalyvavo Šakių r. savivaldybės atstovai, vietos bendruomenės nariai.