Pagerbtos Holokausto aukos, nužudytos Prienuose prieš 82 metus

Rugpjūčio 25 d. Prienuose vyko minėjimas, skirtas pagerbti Holokausto aukas, nužudytas prieš 82 metus.

 

Holokausto aukų pagerbimo renginį pradėjo Prienų krašto muziejaus direktorė Lolita Batutienė, primindama istoriją apie suvarytus žydus iš Prienų, Balbieriškio ir kitų aplinkinių vietovių į netoliese, Kęstučio g., buvusias kareivines ir vykdytą taikių gyventojų brutalų žudymą 1941 m. rugpjūčio 26–27 dienomis. Per dvi dienas buvo sušaudyti apie 1100 žmonių. Renginyje kalbėjęs Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas papasakojo apie savo senelio „šaknis“ iš Prienų (turėjo aliejaus spaudyklą Prienuose) bei pasidalino sėkminga savo mamos išgelbėjimo istorija, kada iš Lietuvos ją išvežė pažįstamas lietuvis prieš pat nacių okupaciją. Tarptautinės komisijos pirmininkas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Emanuelis Zingeris papasakojo savo šeimos istoriją: senelio brolis gyveno Balbieriškyje, turėjo dvi dukras, kurių viena – Estera, varoma iš namų baltaraiščio, suspėjo pamojuoti savo buvusiai klasiokei – lietuvei, tarsi klausdama „už ką?“. Emanuelis Zingeris pasidalino savo įžvalgomis apie paskutinį apsilankymą Ukrainoje ir aplankytą parodą „Babi Yar – 1941 ir Buča – 2022“. Kalbėdamas apie žmonijos vienas kitam daromus nusikaltimus, Tarptautinės komisijos pirmininkas Emanuelis Zingeris akcentavo, jog „mes turime atpažinti blogį ir jį atpažinę – duoti atkirtį“.

Renginyje nuskambėjo mintys apie Holokausto aukų – vardų įamžinimą, apie Prienų krašto muziejaus siekį, jog Holokausto aukų vietoje, paminkle būtų ne tik nužudytų aukų skaičius.

Renginyje dalyvavo Prienų r. savivaldybės atstovai, Prienų krašto muziejaus darbuotojai, Kauno žydų bendruomenės nariai, Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokytojai su mokiniais, Tarptautinės komisijos pirmininkas ir švietimo programų koordinatorė.

Kasmet, rugpjūčio pabaigoje, organizuojamą paminėjimą Holokausto aukų vietoje, organizuoja Prienų krašto muziejus ir aktyvūs vietos bendruomenės nariai.