Tarptautinė komisija Birželio 14 – ąją kvietė visas bendrojo ugdymo įstaigas paminėti Gedulo ir vilties dieną ir prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Vilties žiedas“. Šiemet buvo minimos 81 – osios pirmųjų trėmimų metinės, kada per vieną savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių.
Pilietinės iniciatyvos „Vilties žiedas“ organizatoriai siūlė mokytojams paskatinti mokinius pasidomėti apie ištremtus į Sibirą, išvežtus į lagerius artimuosius: senelius, prosenelius bei kitus giminaičius ir prisiminti mūsų šalies istoriją, pagerbti buvusius tremtinius ir lagerių vargus patyrusius žmones bei puoselėti istorinę atmintį. Gedulo ir vilties dienos minėjimu siekiama paskatinti mokinius domėtis ne tik apie ištremtų žmonių asmenybes, bet ir kur jie buvo ištremti, į kokias sąlygas tremtyje jie pateko, kokius jausmus ir emocijas išgyveno būdami prievarta išvežti iš savo namų, tėvynės.
Šių metų minėjimo simbolis – vilties gėlė. Daugelis ištremtų žmonių papuolė į atšiaurias gyvenimo sąlygas, kuriose nebuvo žydinčių pievų, kaip Lietuvoje. Todėl daugelio tremtinių ir politinių kalinių atsiminimuose gausu šiltų atsiminimų apie žalią spalvą, tėviškės laukų kvapus, mėlyną dangų – dalykų, kurių itin ilgėjosi būdami toli nuo Tėvynės. Mokytojams, organizuojantiems minėjimus, Tarptautinė komisija pasiūlė mokiniams pagaminti vasaros pradžios gėlių žiedus: baltų ramunių arba rugiagėlių. Baltos laukų ramunės gali būti simboliu vilties, kurią tremtyje turėjo žmonės. Mėlynos rugiagėlės gali būti siejamos su mėlyna – geltona spalvomis, kurios yra Ukrainos vėliavos spalvos ir kurios šiuo metu gausiai sutinkamos Lietuvoje. „Vilties žiedo“ simbolis.
Oficialus minėjimo renginys – Atminimo valanda – vyko Vilniuje, Naujosios Vilnios geležinkelio stotyje. Varėnos r. Valkininkų gimnazijos mokiniai minėjimo metu pristatė literatūrinę kompoziciją „Obuoliai Sibire neauga“. Taip pat minėjimo renginyje dalyvavo: Vilniaus r. Pakenės Česlovo Milošo pagrindinė mokykla, Naujosios Vilnios Juzefo Ignacijaus Kraševskio gimnazija, Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla bei Vilniaus „Ryto“ progimnazija.
Prie pilietinės iniciatyvos Lietuvoje šiais metais prisijungė 137 mokyklos, daugiafunkciai centrai, ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Ruošdamiesi minėjimams mokytojai organizavo gyvas istorijos pamokas, skirtas prisiminti šį skaudų mūsų istorijos tarpsnį. Pamokų metu buvo analizuojami istoriniai šaltiniai, skaitomi ir aptariami tremtinių prisiminimai. Mokyklų bendruomenės kūrė piešinius ir plakatus su Vilties žiedo simboliais, kurie buvo eksponuojami viešose erdvėse.
Tarptautinė komisija kasmet, nuo 2004 metų kviečia švietimo įstaigas paminėti Gedulo ir vilties dieną – birželio 14 – ają. Komisijos istorikų atliktų tyrimų duomenimis 1941 metų birželį iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 5 060 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus.
Kviečiame susipažinti su istorijos mokytojo Arūno Mikalausko ( Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija) straipsniu – spausti čia.
Akimirkos iš minėjimų ir mokinių sukurti darbai:
Daugiau nuotraukų galite rasti galerijoje – spausti čia.