Paminklo atidengimas Klykolių kaime ir Atminties kelias Akmenėje

Rugpjūčio 4 d. vyko renginiai, skirti prisiminti nužudytus Akmenės ir aplinkinių vietovių žydus.

Rugpjūčio 4 d. Klykolių kaime vyko paminklo atidengimo ceremonija, skirta prisiminti šioje vietoje gyvenusius žydus, kurie kaip ir kiti vietos gyventojai vertėsi žemės ūkiu. Kaimo pakraštyje, šalia dirbamos žemės lauko buvo atidengtas paminklas, žymintis, jog šioje vietoje, iki Holokausto pradžios, stovėjo 2 sinagogos. Renginyje dalyvavo Akmenės r. savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, Šiaulių krašto žydų bendruomenės nariai, paminklinio akmens autorius, Klykolių kaimo gyventojai, mokytojai iš Ariogalos, Veiviržėnų ir Tryškių gimnazijų, Tarptautinės komisijos sekretoriato atstovė. Paminklinio akmens pastatymą inicijavo Dianos ir Marijaus Lopaičių šeima, įgyvendinanti projektą „Shalom, Akmene!“.

Po paminklo atidarymo ceremonijos, renginio dalyviai persikėlė į Akmenę, kur nuo centrinės aikštės iki miesto pakraščio vyko Atminties kelias. Eisena praėjo tik dalį to kelio, kuriuo į mirtį buvo varomi žydai 1941 m. rugpjūčio pradžioje, nes 1941 m. žydai buvo varomi apie 30 kilometrų pėsčiomis iš Akmenės į Mažeikius. Atminties kelio dalyviai iš Akmenės automobiliais vyko į Mažeikių senąsias žydų kapines, kuriose prieš 80 metų, 1941 m. rugpjūčio 4 d. buvo sušaudyti  Akmenės bei aplinkinių vietovių žydai.

Holokausto aukų vietoje Mažeikiuose buvo skaitomi vardai, dedami akmenėliai prie paminklo ir prisimenamos istorijos apie gyvenusius ir nekaltai nužudytus žmones.

 

Išsamiau apie rugpjūčio 4 d. vykusius renginius galite susipažinti mokytojo Arūno Mikalausko straipsnyje – spausti čia.

 

Akimirkos iš minėjimo renginio:

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Ingridos Vilkienės

Nuotrauka Marijaus Lopaičio

Nuotrauka Ingridos Vilkienės