Paskaita apie litvakus, rašiusius jidiš kalba

Rugsėjo 21 dieną, Šiaulių savivaldybės Kultūros centro „Laiptų galerijoje“ viešėjo svečias iš Izraelio – lektorius Mordechay Juškovskis.

 

Susitikimo pradžioje, susirinkusiems šiauliečiams, „Laiptų galerijos“ direktorė Janina Ališauskienė pristatė jau įvykusius renginius, skirtus žydų kultūros dienoms. Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė papasakojo apie Tarptautinės komisijos Sekretoriato ir Pasaulinio žydų kongreso Jidiš centro Vilniuje bendradarbiavimą, kurio vienas iš svarbiausių aspektų –  šviesti visuomenę: supažindinti su jidiš kalba, klestėjusia kultūra ir tradicijomis, kuri buvo brutaliai naikinta Holokausto metu, žudant jidiš kalba kalbėjusius žmones.

Lektorius Mordechay Juškovskij skaitė paskaitą „Lietuvos žydai jidiš literatūros veidrodyje”. Svečias iš Izraelio vaizdingais pavyzdžiais iš literatūros pristatė Lietuvos žydų (litvakų) kūrybą, kartu supažindindamas su asmeninėmis rašytojų istorijomis. Dr. Mordechay Juškovkis cituodamas, pavyzdžiui, rašytojo Šolom Aleichem apsakymą pabrėždavo: „Atkreipkite dėmesį ne į tai, ką jis rašė, o kaip parašė.“ Lektorius klausytojų auditorijai pristatė keletą kūrinių, kurių siužetas nėra linksmas, vertas gilesnių apmąstymų, tačiau Mordechajus Juškovskis apibūdindavo situacijas linksmai, žaismingai, kartu supažindindamas ne tik su literatūriniu siužetu, bet su žydų humoru ir folkloru.

Po emociškai šilto susitikimo ir pažinties su jidiš literatūra, „Laiptų galerijos“ direktorė išreiškė viltį, jog dr. Mordechajus Juškovskis ateityje apsilankys Šiauliuose, nes pažintis su jidiš kultūra tik prasidėjo, o daugiau pažinti yra didelis poreikis.

Dr. Mordechajaus Juškovskio paskaitą Šiauliuose organizavo Tarptautinės komisijos Sekretoriatas, bendradarbiaudamas su Pasaulio žydų kongreso tarptautiniu Jidiš centru Vilniuje kartu su partneriais: Šiaulių r. savivaldybės Kultūros centro „Laiptų galerija“ ir Šiaulių apskrities žydų bendruomene.

 

 

Nuotraukos iš „Laiptų galerijos“ Facebook paskyros: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=LaiptuGalerija&set=a.614313490320009