Premjerė padėkojo „Atminties kelio“ organizatoriams

Lapkričio 26 d. Vyriausybės rūmuose, Didžiojoje salėje, vyko renginys „Atminties kelias – pažinimo kelias“, skirtas Tolerancijos ugdymo centrų mokytojams.

Renginyje Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė padėkojo mokytojams, organizavusiems „Atminties kelio“ minėjimus visoje Lietuvoje.

„Šiemet, minėdami 80 metų, prabėgusių nuo Holokausto pradžios, apie šią tragediją kalbėjome tikrai daug. Tuo džiaugiuosi, nes, kaip teigė šviesaus atminimo mąstytojas Leonidas Donskis, kalbėjimas visomis nepatogiomis temomis gali mus gelbėti nuo praeities košmarų pasikartojimo. Abejinga ar baili tyla, pasak jo, yra neapykantos pribuvėja.

Tačiau nėra žodžių, galinčių perteikti visą įvykusios tragedijos mastą ir skausmą, – juk kalbame apie traumą, kurios padarinius jaučiame dar iki šiol. Bet yra keli dalykai, kuriuos būtinai turime įsisąmoninti, priimti į savo protus ir širdis.

Holokaustas – ne tik žydų tautos tragedija, bet veikiau siaubinga nelaimė, nuskurdinusi ir apiplėšusi visą žmoniją. Galime tik pasvajoti, kokiame pasaulyje gyventume, jei litvakų kultūra būtų galėjusi toliau klestėti, jei žuvusieji būtų turėję galimybę toliau kurti savo unikalius likimus.

Apie Holokaustą kalbame pirmiausia dėl to, kad patvirtintume, jog atsimename tragedijos pamoką ir įsipareigojame daryti viską, kad tokie dalykai daugiau nepasikartotų. Kol skausminga atmintis gyva, kol jaučiamės palytėti įvykių, nuo kurių prabėgo jau 80 metų, turime vilties, kad neleisime tam pasikartoti, puoselėsime visus tos daugiabalsės Lietuvos, kuri buvo sunaikinta, fragmentus ir, svarbiausia, bandysime išlikti žmonėmis vieni kitiems.

Tikrai suprantu, koks sudėtingas uždavinys – apie įvykusią prieš 80 metų tragediją pasakoti jaunajai kartai. Jai tai gali atrodyti nerealus, dar vienas siaubo trileris. Todėl ypatingą svarbą įgauna Holokaustą išgyvenusių asmenų istorijos, empatijos ugdymas ir perspėjimas, kaip lengvai neapykanta susisuka lizdą žmogaus gyvenime. Džiaugiuosi, kad jums pavyksta, kad turite drąsos nuolat mokytis patys, kelti nepatogius klausimus – itin svarbu, kad tolerancijos ugdymas būtų ne tik svarbios informacijos perteikimas, bet ir tai, kas keičia jauno žmogaus asmenybę, ugdo brandesnį santykį su pasauliu ir kitais žmonėmis.

Noriu padėkoti visiems Tolerancijos centrų darbuotojams, kurie kasdien rūpinasi atjautos, supratimo ugdymu ir neapykantos tirpdymu. Ačiū kiekvienam, nuolat primenančiam, kad kito unikalumas ir kitoniškumas yra vertingiausia dovana mums visiems. Dėkoju, kad netylite ir įgalinate kitus kalbėti atminties traumas gydančiais žodžiais.

Tikiu, kad Holokausto tragedijos 80-metis nebus tik duoklė kalendoriui ir apie Holokaustą bus kalbama, tolerancija ugdoma taip pat ir toliau – tol, kol pagarba kito žmogaus orumui bei išskirtinumui taps mūsų savasties dalimi“, – sakė Vyriausybės vadovė.

Renginyje dalyvavo apie 50 mokytojų iš mokyklų, kuriose veikia Tarptautinės komisijos iniciatyva įsteigti Tolerancijos ugdymo centrai. Jie buvo pagrindiniai Holokausto aukų pagerbimo minėjimų organizatoriai šiais metais. Penkiolikai mokytojų, aktyviausiai prisidėjusių prie „Atminties kelio“ organizavimo renginių Lietuvoje, buvo įteiktos Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės padėkos:

 1. Ilma Agajan, Gargždų gimnazijos mokytoja ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 2. Tautvydas Anilionis, Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktorius;
 3. Edita Gliožerienė, Kretingos r. Darbėnų gimnazijos mokytoja;
 4. Vidmantas Jukonis, Biržų „Saulės“ gimnazijos mokytojas, Tolerancijos ugdymo centro koordinatorius;
 5. Vaida Kriščiūnienė, Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokytoja ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 6. Erika Liukienė, Radviliškio m. Kultūros centre veikiančio Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 7. Milda Padegimaitė, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos direktorė;
 8. Silva Paulauskienė, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokytoja, Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 9. Audronė Pečiulytė, mokytoja ir Kėdainių Daugiakultūrio centre veikiančio Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 10. Meilė Platūkienė, Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos mokytoja ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 11. Arūnė Vaičiūnaitė – Levuškinienė, Kalvarijos gimnazijos pavaduotoja ugdymui ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė;
 12. Vitas Rymantas Sidaravičius, mokytojas bei Balbieriškio Kultūros ir laisvalaikio centre veikiančio Tolerancijos ugdymo centro koordinatorius;
 13. Arvydas Stankus, Ariogalos gimnazijos direktorius;
 14. Stasys Valančius, Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos direktorius;
 15. Reiza Zinkevičienė, Vilniaus „Saulėtekio“ mokyklos – daugiafunkcio centro direktorė.

 

Renginio dalyviams buvo įteikta dr. Arūno Bubnio knyga „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“. Buvo prisimintas ir įvertintas nacionalinis projektas „Atminties kelias 1941–2021“, skirtas Lietuvos miestų ir miestelių žydų bendruomenių sunaikinimo 80-osioms metinėms paminėti.

Renginį Lietuvos Respublikos Vyriausybės pastate organizavo Tarptautinės komisijos Sekretoriatas kartu su Lietuvos Respublikos Ministrės Pirmininkės biuru.

Daugiau informacijos apie „Atminties kelią 1941–2021“, jau įvykusius ir planuojamus renginius galite rasti Tarptautinės komisijos tinklalapyje www.komisija.lt.

 

Akimirkos iš renginio:

Nuotraukų autorė Laima Penek