Prisiminta vietos žydų bendruomenė ir žydų gelbėtojai Pakruojo krašte

Rugsėjo 27 d., Pakruojo sinagogoje vyko renginys, skirtas prisiminti vietos žydų bendruomenę ir žmones, gelbėjusius žydus.

 

Renginys Pakruojo sinagogoje buvo skirtas prisiminti gyvenusią žydų bendruomenę bei šio regiono šviesuolius, žmones, kurie nepaisydami mirtino pavojaus, gelbėjo žydus. Į Pakruojo sinagogą atkeliavo Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus paroda „Išsigelbėjęs žydų vaikas pasakoja apie ŠOA“. Parodos sudarytoja, muziejininkė Danutė Selčinskaja pristatė atskirus žmones, jų išgelbėjimo istorijas, kurios eksponuojamos keliaujančioje parodoje.

Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti  Švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė susirinkusiems kalbėjo apie Holokaustą Pakruojyje, remiantis 2021 metais Tarptautinės komisijos išleista knyga „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais” (aut. Arūnas Bubnys).

Bibliotekininkė Gitana Maasienė pristatė informaciją apie Pakruojo regiono žydų gelbėtojus – Pasaulio tautų teisuolius, akcentuodama, jog kasmet su mokytojais ir mokiniais lankomasi žydų žudynių vietoje netoli Pakruojo – Morkakalnyje, kalbama apie tai, kaip buvo nužudyti vietos žydai 1941 metais liepos viduryje, tačiau apie žmones, gelbėjusius žydus – mažai žinoma ir mažai kalbama. Pasak bibliotekininkės, ta tema reikia dirbti ir skleisti žinią vietos bendruomenėje.

Renginyje viešėjęs Pakruojo r. savivaldybės meras Saulius Margis renginio svečiams ir dalyviams papasakojo apie organizuojamas veiklas ir planus, skirtus istorinės atminties temoms įamžinti. Pasak mero Sauliaus Margio „nors ne viskas Pakruojyje padaryta ir yra kur tobulėti, bet ši sinagoga ir joje vykstantys renginiai atspindi, jog žydų istorijos temos mūsų rajonui yra svarbios ir neužmirštos“.

Renginys baigėsi bendradarbiavimo sutarties pasirašymu tarp Tarptautinės komisijos sekretoriato  ir Pakruojo r. savivaldybės Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos.

Pakruojo sinagogoje vykęs renginys buvo skirtas Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai paminėti. Renginyje dalyvavo Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis su bendruomenės nariais, Pakruojo mokyklų mokytojai su mokiniais bei miesto bendruomenės atstovai.