Projektas apie istorinį pabėgimą iš IX forto

2020 m. trys Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokytojai dalyvavo TOLI (Olga Lengyel instituto JAV) ir Tarptautinės komisijos sekretoriato organizuotame nuotoliniame seminare.

Po dalyvavimo tarptautiniame seminare, mokytojai parašė projektus ir gavo TOLI instituto paramą projektų įgyvendinimui. Gegužės 28 d. grupė 5 – 10 klasių mokinių, kartu su mokyklos direktoriumi Stasiu Valančiumi, Tolerancijos centro koordinatore mokytoja Reda ir socialine pedagoge Asta, apsilankė Kauno IX forte. Visi mokiniai šiame muziejuje lankėsi  pirmą kartą, todėl prieš pradėdami gilintis į projektui pasirinktą temą, pirmiausia sudalyvavo puikiame edukaciniame užsiėmime „Žvalgai“, kurio metu padedami šaunių gidų,  atlikdami įvairias užduotis, susipažino su IX forto atsiradimo istorija. Išsiaiškino, kad pati moderniausia iš visų iki tol pastatytų Kauno tvirtovės dalių – IX fortas – baigtas statyti 1913 metais. Iki pat 1924 metų jis veikė kaip karinė zona, kuri paprasto žmogaus akiai buvo nepasiekiama. Atkūrus Nepriklausomybę, fortas nebebuvo naudojamas kaip gynybinės tvirtovės dalis. 1924-1940 metais čia veikė sunkiųjų darbų kalėjimas. Norint pakeisti forto paskirtį, pertvarkytas ir pats pastatas: užnugaryje esančios kareivinės apjuostos 6 metrų aukščio mūrine siena su 2 stebėjimo bokšteliais. Įrengti kalinių pasivaikščiojimo ir ūkiniai kiemai, kuriuos atskyrė pasimatymų namelis. Dviaukštėse forto kareivinėse buvo įrengta 14 kamerų, o kiekvienoje iš jų paruošta apie 20 vietų nuteistiesiems. Šiandien apie kadaise čia buvusį kalėjimą mena išlikusios kameros ir drėgna bei vėsi atmosfera.

Antroji mūsų išvykos dalis buvo skirta tiesioginėms projekto „Pabėgimas iš IX forto“ veikloms, nes šis gynybinis tvirtovės segmentas liudija ir skaudžiausius Lietuvos istorijos etapus. Nacių okupacijos laikotarpiu 1941-1944 metais IX fortas buvo naudojamas kaip masinio žmonių naikinimo vieta, kur gyvybių neteko daugiau nei 50 tūkstančių žmonių, iš kurių 30 tūkst. – žydai. Edukacinio užsiėmimo metu mokiniai susipažino su filmuose ir knygose įamžinta 64 kalinių – lavonų degintojų pabėgimo iš IX forto istorija, sužinojo apie Holokausto įvykius Antrojo pasaulinio karo metais bei ką reiškė IX forto kodinis pavadinimas „1005B“. Kaip ir Paneriuose, lavonus atkasinėti ir deginti turėjo patys kaliniai, tad juos gąsdino ne tik jų darbas, bet ir suvokimas, kad galiausiai juos ištiks tas pats baisus likimas. Todėl pabėgimui buvo rengiamasi atidžiai ir ilgai – kaliniai geležinėse duryse išgręžė 314 skylučių, kurios padėjo išstumti dalį durų ir padaryti skylę. Tad, 1943 metais, gruodžio 25-osios naktį pabėgo visi 64 lavonų degintojai. Deja, 37 iš jų buvo sugaudyti, 5 – sušaudyti iškart. Išsigelbėjo tik 22 bėgliai.

Užsiėmimo metu buvo gilinamos dalyvių istorinės žinios, ugdomas kūrybiškumas, analitinis mąstymas. Ypač džiaugiamės iš muziejaus direktoriaus gavę dovanų kalinių pabėgimo organizatoriaus Alekso (Alter) Faitelsono parašytą unikalią dokumentinę knygą „Pabėgimas iš IX forto“. Rudenį sugrįžę į mokyklą mokiniai pabandys inscenizuoti ir atkurti šią unikalią istoriją, sukurdami vaizdo klipą.

 

Mokytoja ir Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Reda Valančienė