Radviliškyje buvo paminėtos 80 – osios žydų bendruomenės sunaikinimo metines

Liepos 12 dieną Radviliškyje vyko „Atminties kelio 1941 – 2021“ eisena bei paminėjimo renginys, skirtas atminti 80 – ąsias vietinės žydų bendruomenės sunaikinimo metines.

Minint 80 – ąsias Radviliškio žydų bendruomenės sunaikinimo metines liepos 12 dieną nuo Radviliškio savivaldybės pastato prasidėjo „Atminties kelio“ eisena iki žydų žudynių vietos Durpyno miškelyje, kur vyko Holokausto aukų pagerbimo ceremonija.

Paminėjimo renginyje dalyvavo svečiai: Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossef Levy, Užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamento ambasadorius ypatingiems pavedimams Marius Janukonis, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Sekretoriato vadovo pavaduotoja, švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė bei Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis, Radviliškio r. savivaldybės atstovai, Kultūros centro darbuotojai, mokytojai su mokiniais iš Radviliškio Vaižganto progimnazijos ir Radviliškio Lizdeikos gimnazijos.

Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossef Levy padėkojo visiems „Atminties kelio“ eisenos dalyviams už istorinės atminties išsaugojimą bei puoselėjimą. Taip pat renginio organizatoriams ir dalyviams padėkojo Lietuvos ambasadorius ypatingiems pavedimams Marius Janukonis, o Šiaulių žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis pasidalino savo jautria asmenine tragedija apie tai, jog daugelis giminių yra nužudyti aplinkiniuose miestuose ir miesteliuose.

Radviliškio rajono meras V. Simelis renginio dalyviams trumpai papasakojo apie Radviliškyje sunaikintą vietos žydų bendruomenę, o Durpyno miškelyje, vietoje, kur buvo sušaudyti miesto žydai tarė: „Radviliškio rajone yra keturios Holokausto aukų masinių žudynių vietos: Liaudiškių miške dvi, po vieną Pakutenių miške ir Radviliškyje. Šios vietos man pačios skaudžiausios rajone, juk jose tiek daug skausmo, jos mena labai didelę ne tik žydų tautos, bet ir visos žmonijos tragedijąׅ. Radviliškio mieste gyveno nedaug žydų šeimų, apie 250 (apie 800 žmonių), bet visas jas palietė ši protu nesuvokiama tragedija“.

Šis minėjimas yra vienas iš Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais inicijuoto nacionalinio projekto „Atminties kelias 1941 – 2021“ renginių.

Prieš karą Radviliškyje gyveno apie 250 žydų šeimų (daugiau nei 800 žmonių). Ši bendruomenė užėmė svarbią miesto socialinio, kultūrinio ir ekonominio gyvenimo dalį. 1941 m. liepos 12 d. čia prasidėjo organizuotas žydų naikinimas. Tą dieną netoli žydų kapinių, Durpyno miškelyje, buvo sušaudyti visi Radviliškio žydai vyrai (iš viso apie 300 žmonių). Likę žydai – moterys ir vaikai – buvo įkalinti Radviliškio kareivinėse, o rugsėjo mėnesį išvežti į Žagarės getą, kuris buvo likviduotas 1941 metų spalio 2 dieną.

Renginį Radviliškyje organizavo: Tarptautinė komisija načių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Radviliškio Lizdeikos gimnazija, Radviliškio Vaižganto progimnazija, Radviliškio miesto kultūros centras, Radviliškio rajono savivaldybė, Radviliškio viešoji biblioteka, Šiaulių žydų bendruomenė.

Kviečiame susipažinti su minėjimo akimirkomis Radviliškio rajono savivaldybės straipsnyje: „Atminties kelio“ eisenos dalyviai paminėjo Radviliškio žydų bendruomenės sunaikinimo 80-metį.

 

Akimirkos iš renginio:

Radviliškio rajono savivaldybės nuotrauka

Radviliškio rajono savivaldybės nuotrauka

Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossef Levy

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Radviliškio rajono savivaldybės nuotrauka

 Užsienio reikalų ministerijos Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamento ambasadorius ypatingiems pavedimams Marius Janukonis

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Radviliškio rajono savivaldybės nuotrauka

Radviliškio rajono savivaldybės nuotrauka