Seminaras mokytojams apie žmogaus teisių pažeidimus ir Holokaustą

Spalio 24 – 28 d. Vilniuje vyko tarptautinis seminaras mokytojams „Mokymasis apie žmogaus teises, socialinį teisingumą ir Holokaustą“.

Tarptautinį seminarą organizavo Olgos Lengyel (TOLI) Institutas, veikiantis Niujorke, kartu su Tarptautinės komisijos sekretoriatu, Lietuvos žydų bendruomene bei bendradarbiaujant su Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejumi. Seminaro dalyviai klausėsi Lietuvos ir užsienio lektorių paskaitų, dalyvavo aktyviuose metodiniuose užsiėmimuose. Mokytojai susipažino su žydų istorija, dalyvaudami ekskursijoje Vilniaus senamiestyje. Lankydami Holokausto ekspoziciją muziejuje Pamėnkalnio gatvėje, taip pat susipažino su Vilniaus geto istorija, o apsilankę Panerių memoriale sužinojo didžiausios Lietuvoje masinių žudynių vietos istoriją. Tarptautiniame seminare Vilniuje dalyvavo viešnia iš Jungtinių Amerikos Valstijų – Silvia Foti, kuri papasakojo mokytojams apie savo šeimos istoriją, pasidalino mintimis apie savo senelį – Joną Noreiką (slapyvardis – generolas Vėtra).

Pasak TOLI Instituto darbuotojos, seminaro organizatorės Oanos Nestian – Sandu, „mums svarbu, kad seminaruose kiltų klausimai, į kuriuos mokytojai su lektoriais ieškotų atsakymų.“

Paskutinę seminaro dieną, spalio 28 – ąją, mokytojai dalyvavo renginyje Kaune, kur vyko „Didžiosios akcijos“, vykdytos 1941 m. spalio 28 – 29 dienomis, minėjimas. Mokytojai iš Lietuvos, kartu su keleto mokyklų mokytojais ir mokiniais, Kauno žydų bendruomenės atstovais ir kitais renginio svečiais, ėjo „Atminties keliu“ iš Demokratų aikštės į Kauno IX forto muziejų, prisimindami Kauno geto kalinius, kurie 1941 m. spalio 28 d. buvo pasmerkti mirčiai.

Tarptautiniame seminare dalyvavo 25 mokytojai iš visos Lietuvos. TOLI Instituto organizuotas seminaras Lietuvoje jau trečiasis. Pirmasis vyko 2019 metais spalio mėnesį. Antrasis – 2020 metais dėl pandemijos vyko nuotoliniu būdu. Organizatoriai džiaugiasi, jog trečiasis seminaras vyko gyvai.