Seminaras mokytojams kartu su Centropos organizacija

Vasario 19–21 d. Kaune vyko seminaras mokytojams, kurį organizavo Centropa bendradarbiaujant su Tarptautinės komisijos Sekretoriatu.

Trijų dienų seminaras „Taikomi metodai mokant apie Lietuvos žydų istoriją ir Holokaustą, naudojant Centropos medžiagą” buvo skirtas mokytojams ir švietimo darbuotojams, kurie jau yra dalyvavę organizacijos Centropa renginiuose.

Pirmą seminaro dieną susirinkusius į Kauną švietimo darbuotojus aplankė Izraelio ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein. Renginio viešnia papasakojo savo senelių istoriją, kuri tiesiogiai susijusią su Holokaustu. Ambasadorė parodė Yad Vashem institucijai skirtus „Liudininkų parodymų lapus“, užpildytus jos senelių, kurie šiuose dokumentuose liudija apie nužudytus savo šeimos narius.

Izraelio ambasadorės jautriai pradėtą pasakojimą Holokausto tema pratęsė Gercas Žakas, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas, papasakodamas savo tėvo istoriją, susijusią su Šiaulių getu ir Štuthofo koncentracijos stovykla. Renginio svečias Gercas Žakas pasidalino mintimis apie tai, kaip tėvas, po karo, vengė bet kokio pokalbio apie išgyvenimus Holokausto metu, tačiau vyresniame amžiuje, pablogėjus sveikatai – žiaurūs prisiminimai apie išžudytą beveik visą šeimą sugrįždavo Gerco tėvui, sukeliant baimę ir riksmus.

Po jautrių Izraelio ambasadorės Hadas Wittenberg Silverstein ir Kauno žydų bendruomenės pirmininko Gerco Žako pasakojimų, seminaro dalyviai lankėsi Sugiharos namuose – muziejuje: susipažino su užsienio diplomatų, žydų gelbėtojų Čijunės Sugiharos ir Jan Zwartendeik asmenybėmis bei jų veikla, aplankė muziejaus ekspozicijas bei dalyvavo istoriko dr. Lino Venclausko paskaitoje “Lietuviško antisemitizmo priežastys ir pagrindimas“.

Antroji renginio diena buvo skirta apsilankymui Kauno IX forto muziejuje. Mokytojai susipažino su ekspozicijomis, pristatančiomis Holokausto temą. Didžiausias dėmesys ekskursijos metu buvo skirtas naujai parengtai ekspozicijai apie kalinių – lavonų degintojų pabėgimą iš Kauno IX forto 1943 metais. Seminaro dalyviai aktyviai sudalyvavo muziejaus komandos parengtame metodiniame užsiėmime apie romų istoriją. Vėliau mokytojai analizavo Centropos organizacijos paruoštą medžiagą – Chasios Spanerflig interviu, kuriame gausu medžiagos apie žydų gyvenimą Lietuvoje, tradicijas, mentalitetą. Apie tai, kaip nuo XX amžiaus pradžios gyveno Kauno žydų bendruomenė, renginio dalyvius supažindino žydų kultūros tyrinėtoja Asia Gutermanaitė.

Trijų dienų renginyje mokytojai Ina Krasauskienė (Kėdainių r. Akademija) ir Kęstutis Subačius (Vilnius) pasidalino savo patirtimi – kaip naudoja Centropos medžiagą bei sukurtą filmą apie Rananą Kleinšteinaitę ugdymo procese.

Kaune vykusio seminaro tikslai buvo suburti mokytojus, kurie pasidalintų savo patirtimi dėstant Lietuvos žydų istoriją bei susipažinti su Kauno muziejais, kurie pristato šią temą.

Renginyje dalyvavo 26 mokytojai ir švietimo darbuotojai iš visos Lietuvos. Seminaras organizuotas Centropos (Austrija) iniciatyva, bendradarbiaujant su Tarptautinės komisijos Sekretoriatu bei remiant Claims Conference organizacijai ir Europos Sąjungos Komisijai.