Seminaras mokytojams vidurio Lietuvoje ir Atminties kelias Tytuvėnuose

Liepos 21 – 22 d. vyko seminaras Tolerancijos ugdymo centrų mokytojams vidurio Lietuvoje.

Seminare „Lokali istorija, jos panaudojimas ugdymo procese. Pažintis su XX a. istorijos įvykiais Balbieriškyje, Merkinėje ir Raseinių rajone“ dalyvavo 25 mokytojai iš Tolerancijos ugdymo centrų, veikiančių visoje Lietuvoje.

Seminaro tikslas buvo supažindinti mokytojus su keletu Lietuvos vietų, kuriose gausu istoriją pasakojančių objektų ir kuriose įgyvendinami istorinę atmintį puoselėjantys projektai. Taip pat buvo suplanuotas apsilankymas Tytuvėnuose, Holokausto aukų vietoje, kurioje prieš 80 metų prasidėjo Tytuvėnų žydų bendruomenės naikinimas.

Liepos 21 d. pirmoji aplankyta vieta buvo Balbieriškio miestelis, kuriame veikia net 2 Tolerancijos ugdymo centrai, nors miestelyje gyvena tik apie 900 žmonių. Mokytojai susipažino su vietos istorija, įgyvendinamais projektais Tolerancijos ugdymo centruose, sužinojo apie Balbieriškio žydų bendruomenės gyvenimą iki Antrojo pasaulinio karo.

Iš Balbieriškio miestelio seminaro dalyviai nuvyko į Merkinę. Muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas pristatė muziejaus ekspoziciją, papasakojo apie artimiausius planus pastatyti paminklą Adolfui Ramanauskui – Vanagui. Mokytojai sužinojo apie rezistencijos kovas, vykusias Merkinės apylinkėse. Pažintinės ekskursijos metu buvo aplankytos senosios žydų kapinės bei Holokausto aukų vieta Merkinės pušyne.

Antrąją seminaro dieną, liepos 22 – ąją, mokytojai vyko į Tytuvėnus. Susipažinus su Tytuvėnų miestelio istorija, aplankius kultūrinius objektus, seminaro dalyviai nukeliavo į miesto pakraštį, kur prasideda Tytuvėnų pušynas. Šioje vietoje yra net keletas Holokausto aukų vietų, kuriose 1941 metais buvo sušaudyti Tytuvėnų žydai. Atminties kelio eisena, sudaryta iš Lietuvos mokytojų, keliavo mišku paminklo Holokausto aukoms link. Miško gilumoje Atminties kelio dalyviai surado paminklą, ant kurio buvo įrašas, jog šioje vietoje 1941 m. liepos 25 d. buvo sušaudyta 40 žmonių.

Seminarą mokytojams organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru. Atminties kelias Tytuvėnuose – tai vienas iš Tarptautinės komisijos sekretoriato įgyvendinamo projekto „Atminties kelias 1941 – 2021“ renginių.

Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojo Arūno Mikalausko straipsnis apie seminarą – spausti čia.

Nuotraukos iš seminaro: