Seminaras švietimo darbuotojams apie istoriją ir istorinę atmintį

2023 m. vasario 13–14 d. Kėdainių Daugiakultūriame centre vyko seminaras Lietuvos mokyklų bibliotekininkams, mokytojams apie XX a. istorijos įvykius ir istorinę atmintį.

 

Dviejų dienų seminare „Istorijos faktų panaudojimas visuomenės švietimui ir krašto pažinimui“ dalyvavo 32 bibliotekininkai, mokytojai iš visos Lietuvos. Renginyje Ingrida Vilkienė, Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė pristatė Tarptautinės komisijos veiklą, apžvelgė istorikų – ekspertų atliktus tyrimus. Seminaro klausytojai aktyviai dalyvavo užsiėmimuose darbo grupėse – analizavo Tarptautinės komisijos sekretoriato istorikų tyrimus ir sukūrė planus, kaip pristatyti mokyklos bendruomenėse sudėtingus istorinius tyrimus apie nusikaltimus žmoniškumui nacių ir sovietų okupacijos metu. Renginio dalyviai susipažino su litvako, išgyvenusio Holokaustą, Icchako Arado istorija, kuri aprašyta knygoje „Iš mirties slėnio į Siono kalną“. Po trumpametražio filmo Holokausto tema peržiūros vyko aptarimas apie Holokausto eigą, skirtumus Rytų ir Vakarų Europoje.

Nuo sudėtingos ir sunkios Holokausto temos, Kėdainių krašto muziejaus direktoriaus Rimanto Žirgulio dėka buvo pereita prie stebuklingos Myro ješivos studentų išsigelbėjimo istorijos. Muziejaus vadovas  pristatė naujai parengtą kilnojamą parodą apie šios ješivos studentus, atbėgusius į Lietuvą 1939 metais ir pavykus gauti diplomatų Čijūnės Sugiharos ir Jano Zvartendejko pasirašytas vizas 1940 metais – išsigelbėti nuo nacių okupacijos, Holokausto, išvykstant į Šanchajų.

Seminaras neapsiėjo be pažintinės ekskursijos po Kėdainių daugiakultūrį miestą. Renginio svečiai iš visos Lietuvos susipažino su gyvenusių Kėdainiuose žydų, škotų, lenkų, rusų, o taip pat ir lietuvių kultūriniu paveldu, pastatais, atskleidžiančiais kažkada gyvenusių žmonių istorijas. Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė ne tik suteikė žinių apie tautinių bendrijų gyvenimą Kėdainiuose, religines konfesijas, bet pakvietė švietimo darbuotojus sudalyvauti protmūšyje įtvirtinant išgirstą informaciją ir įgytas žinias.

Seminarą vainikavo Tarptautinės komisijos narys, istorikas doc. dr. Algirdas Jakubčionis, kuris paskaitoje „Pasaulį seną išardysim…“ vaizdingais pavyzdžiais pasakojo apie nutarimus, buvusius Sovietų Sąjungoje, skirtus kolektyviniam darbui, šeimai, buičiai ir laisvalaikiui. Vyresniosios kartos atstovai, dalyvavę seminare, stebėjosi, jog būta tiek daug absurdiškų taisyklių, kurios jau pamirštos per daugiau nei trisdešimt nepriklausomybės metų, o jaunesnės kartos atstovai džiaugėsi, jog tokių dalykų neteko patirti ir apie tai yra tekę išgirsti tik iš tėvų ir senelių.

Seminarą švietimo darbuotojams organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriu centru.

 

Apie įspūdžius iš renginio Kėdainiuose, seminaro bibliotekininkė Lina Lakickienė iš Klaipėdos Baltijos gimnazijos:

https://www.svietimonaujienos.lt/istorinis-isprusimas-didina-tolerancija-ir-atsakomybe/?fbclid=IwAR0EB0GyGG9qYibj2s5EQinB-FGL3D97egRbZI2iMSA30n1ePraMFY5qZJY