Seminaras – vasaros mokykla Estijoje, Taline

Rugpjūčio 1 – 6 dienomis Estijos sostinėje vyko seminaras – vasaros mokykla istorijos studentams ir besidomintiems istorija.

Estijos istorinės atminties institutas kartu su Vokietijos ambasada Estijoje jau antrus metus organizavo du seminarus – vasaros mokyklas mokytojams ir studentams. Pastarajama iš viso dalyvavo 40 dalyvių iš 8 skirtingų valstybių. Iš Lietuvos dalyvavo 5 dalyviai, viena iš jų – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto studentė bei Tarptautinės komisijos darbuotoja. Šiais metais seminaro tema buvo nusikaltimai žmonijai ir žmogaus teisių pažeidimai Antrojo pasaulinio karo metu ir po jo, žvelgiant iš Estijos perspektyvos. Dalyviai aplankė memorialus, muziejus, klausėsi pasakojimų, žiūrėjo filmus, o po jų diskutavo apie šių temų svarbą.

Buvo aplankytas Estijos karo muziejus, naujai atidarytas ir šiuo metu tik laikiną parodą turintis muziejus – kalėjimas Patarei. Jautriam pasakojimui apie trėmimų aukas, jų šeimų narius, asmenines patirtis buvo sustota prie Estijos komunizmo aukų memorialo. Memorialo sienelėje įrašyti ištremtų ir/ar įkalintų žmonių vardai bei pavardės, o kartu prierašas, jog „sąrašas nuolat pildomas“.

Seminaro dalyviai žiūrėjo estų kurtą bei tikra istorija paremtą 2018 metų filmą „The Little Comrade“ (Mažoji draugė) apie vienos šeimos istoriją pokario metu, žiūrint mažos mergaitės akimis. Po filmo vyko diskusija apie tai, kas buvo rodoma filme, kaip ši istorija galėjo paveikti kitus. Vieni seminaro dalyviai pasidalino asmeninėmis patirtimis, kiti papasakojo kaip jų valstybėje vystėsi totalitarizmas bei kokie nusikaltimai prieš žmones buvo vykdomi.

Kitomis seminaro dienomis buvo aplankyti Estijos miškuose esantys paminklai partizanams, Estijos asociacija „Miško broliai“ mokė kaip atskirti raistą nuo pelkės, kaip nepasimesti ir saugiai ją praeiti bei padėti kitiems. Taip pat buvo aplankytos vietos, kuriose žmonės padėjo persikelti valtimi ar laiveliu į Švediją ir tai pabėgti nuo neramumų Estijoje.

Seminaras skirtas nepamiršti totalitarinių režimų pasekmių ne tik Estijoje, bet ir kitose nukentėjusiose valstybėse, prisiminti, jog buvo ir tokių žmonių, kurie gelbėjo ir padėjo išgyventi kitiems, bet kartu ir priešingai – padėjo vykdyti nusikaltimus. Seminarą – vasaros mokyklą organizavo Estijos istorinės atminties institutas kartu su Vokietijos ambasada.