Šiaulių apskrities žydų žūties paminėjimas ir Atminties kelias Luponių miške, šalia Kužių

Liepos 18 d. Šiauliuose ir Kužių seniūnijoje vyko paminėjimo renginiai, skirti prisiminti prieš 80 metų pradėtą vietos žydų bendruomenės naikinimą.

Paminėjimo renginiai prasidėjo Šiaulių mieste, prie senųjų žydų kapinių, toje vietoje, kur 1941 metais buvo įkurtas getas Šiaulių žydams. Vėliau paminėjimas tesėsi prie Ežero – Trakų gatvių, šalia paminklinio akmens, žyminčio jog tai buvo vartų, vedančių į Šiaulių getą vieta. Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis susirinkusiems papasakojo ne tik apie brutalumą ir žiaurumus patyrusius geto gyventojus, bet supažindino su žydų gelbėtojų – Pasaulio tautų teisuolių įamžinimu Šiauliuose, teisuoliams skirta alėja, kurios pristatymas visuomenei planuojamas rudenį. Vėliau renginio dalyviai aplankė Gubernijos miške esančią žydų žudynių vietą, kurioje nužudyta apie 1000 žydų.

Atminties kelio eisena prasidėjo iš Kužių miestelio į Luponių mišką. Apie 2 kilometrus pėsčiomis, keliu, kuriuo buvo varomi žmonės į mirtį, sekmadienį, liepos 18 d., ėjo Lietuvos Respublikos seimo nariai,  diplomatai iš JAV, Izraelio, Danijos; Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai, religinių žydų bendruomenių iš Kauno ir Vilniaus vadovai, atstovai iš Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių,  keletas mokytojų su mokiniais iš Kužių gimnazijos, Kužių seniūnijos atstovai, žydų gelbėtojų palikuonys iš Šiaulių.

Savo kalboje Tarptautinės komisijos pirmininkas, Seimo narys Emanuelis Zingeris sakė, jog neįmanoma sveiku protu suvokti kaip buvo žudomi civiliai žmonės, nes šioje vietoje nužudyta apie 8000 Šiaulių apskrities žydų. Po maldos už  nužudytus, renginio dalyviai aplankė Luponių miške esančias kapavietes –žmonių nužudymo vietas.

Renginyje dalyvavo Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius Robert S. Gilchrist, Izraelio valstybės ambasadorius Yossef Levy, Danijos ambasados misijos pavaduotojas Jakob Greve Kromann, Lietuvos Respublikos seimo nariai: Emanuelis Zingeris  ir Rima Baškienė, Šiaulių miesto vicemerė Simona Potelienė, Šiaulių r. savivaldybės Tarybos narys Algis Mačiulis, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai, Mauša Bairakas – Kauno religinės žydų  vadovas ir Simonas Levinas – Vilniaus religinės žydų bendruomenės vadovas, Kužių gimnazijos mokytojos su mokiniais bei kiti svečiai.

Renginį organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Šiaulių apskrities žydų bendruomene ir Kužių gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru.

Apie renginius Šiauliuose, Kužiuose, galite skaityti re­gio­ni­nio Šiau­lių ap­skri­ties ir mies­to dien­raš­čio „Šiaulių kraštas“ straipsnyje: https://www.skrastas.lt/aktualijos/atminties-kelias-neleidzia-pamirsti .

Apie vykusį renginį galite susipažinti lrytas.lt str.:

https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2021/07/18/news/per-siaulius-nusidriekusiu-atminties-keliu-zenge-izraelio-ir-jav-ambasadoriai-20135595/

 

Akimirkos iš renginio:

 

 

 

 

 

 

Nuotraukų autorius Ričardas Vitkus