Tarptautinėje konferencijoje mokytojams ir Tarptautinės komisijos istorikų pranešimai

Sausio 25 – 27 d. vyko tarptautinė konferencija „Holokausto pamokos besikeičiančiame pasaulyje“. Konferenciją organizavo Yad Vashem – tarptautinė studijų apie Holokaustą mokykla Izraelyje.

Trijų dienų konferencijoje nuotoliniu būdu dalyvavo daugiau nei 300 dalyvių iš Rytų Europos. Renginyje dalyvavo gausi mokytojų grupė iš Lietuvos, daugiausia iš mokyklų, kuriose veikia Tolerancijos ugdymo centrai. Konferencijos metu dalyviams buvo skaitomos paskaitos, organizuotos filmų peržiūros ir aptarimai su režisieriais, pristatomos skirtingose šalyse veikiančių muziejų veiklos. Pirmąją konferencijos dieną dalyviai išgirdo prof. Tymoty Snyder (Jeilio universitetas, JAV), kuris yra ir Tarptautinės komisijos sovietinio okupacinio režimo nusikaltimų tyrimo  pakomisės ekspertas paskaitą „Rytų Europos istorija primoje XX a. Pusėje. Pagrindinės tendencijos“.

Apie žydus, patekusius į Raudonąją Armiją Antrojo pasaulinio karo metu kalbėjo šio laikotarpio specialistas dr. Arkadij Zeltser (Holokausto aukų ir didvyrių atminties institutas Yad Vashem, Izraelis).  Arkadij Zeltser yra pažįstamas didelei daliai Lietuvos mokytojų, dalyvavusių stažuotėse Izraelyje, nes šis istorikas taip pat yra Tarptautinės komisijos nacių okupacinio režimo nusikaltimų ir Holokausto tyrimo pakomisės narys.

Konferencijoje paskaitas skaitė ir prof. Christofer Brauning (JAV), dr. Karel Berghoff (Nyderlandai) bei dr. Kiril Feferman. Dalyviai turėjo galimybę virtualiai susipažinti su muziejais: Latvijos Janis Lipke, Maskvos Gulago, Minsko Holokausto, Ukrainos Antrojo pasaulinio karo istorijos bei Kauno IX forto.

Konferenciją organizavo ilgametis Tarptautinės komisijos partneris – Yad Vashem – tarptautinė studijų apie Holokaustą mokykla Izraelyje.