Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos minėjimas meninėje konferencijoje Ariogaloje

Sausio 27 d. Raseinių r. Ariogaloje vyko tradicinė meninė konferencija „Istorijos pasakoja…“, skirta paminėti tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną – sausio 27 – ąją.

 

Į vidurio Lietuvoje vykstančią konferenciją „Istorijos pasakoja…“ susirinko Tolerancijos ugdymo centrų bendruomenės (mokytojai ir mokiniai) iš 16 mokyklų. Konferencija prasidėjo meniniu Ariogalos gimnazijos pasirodymu, kuriame dalyvavo daugiau nei 50 mokinių.

Arvydas Stankus, Ariogalos gimnazijos direktorius, sveikindamas renginio dalyvius pasidžiaugė, kad Ariogalos mieste konferencija vyksta jau šeštus metus. Gimnazijos vadovas pabrėžė, jog Ariogaloje atsiranda vis daugiau istorinių ženklų, iš kurių vienas – 2021 m. rugsėjo 2 d. atidengtas paminklas, menantis, jog iki Antrojo pasaulinio karo Ariogalos centre stovėjo sinagoga.

Ronaldas Račinskas, Tarptautinės komisijos vykdomasis direktorius priminė susirinkusiems apie sausio 27 – osios datą ir istorinę reikšmę bei akcentavo, jog svarbu ne tik žinoti šią datą, atsiminti apie tai, kas įvyko, bet tam, kad blogi dalykai nesikartotų – matant blogį – netylėti, o priešintis blogiui.

Susirinkusius konferencijos dalyvius pasveikino Raseinių r. savivaldybės meras Andrius Bautronis bei Modesta Lukoševičienė, Raseinių r. savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja.

Nors konferencijos tema susijusi su Holokausto istorija Europoje ir Lietuvoje, tačiau šio renginio tema buvo žmonių istorijos, susijusios su Lietuva: išgyvenusių ar žuvusių Holokausto metu vieno žmogaus ar šeimos istorija, žydų gelbėtojų istorijos.

Susirinkusieji pamatė vaidybinį siužetą „Neleisk pamiršti“ pagal Icchoko Rudašveskio dienoraštį, išgirdo ištrauką iš Grigorijaus Kanovičiaus kūrybos, susipažino su keturiais video siužetais: apie Šeduvos žydus, Kupiškio žydų gelbėtoją, Dotnuvos žydų likimą bei istorijas apie išgyvenusius Holokaustą vaikus Kaune. Renginyje buvo pristatyta meninė kompozicija apie vilniečių žydų, gyvenusių iki Antrojo pasaulinio karo Vilniuje – meilė miestui ir savo kraštui. Konferencija baigėsi Alytaus šešių Tolerancijos ugdymo centrų bendru kūrybiniu projektu – menine kompozicija „Mūsų namai“. Alytiškių pristatyme atsispindėjo ir praeitis, ir dabartis: gyvenimas Nepriklausomoje Lietuvoje prieškariu, Antrasis pasaulinis karas, gyvenimas po karo, Izraelio valstybės susikūrimas ir atmintis apie tai, kas įvyko ir ką visi turime žinoti bei prisiminti.

Konferencijos dalyviai ir svečiai sudalyvavo pasaulinėje iniciatyvoje #Mes prisimename/ #We Remember.

Renginį organizavo Tarptautinės komisijos sekretoriatas kartu su Ariogalos gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru, kuris pavadintas Pasaulio tautų teisuolės – Janinos Tarapaitės – Šliburienės vardu.

 

Daugiau apie vykusią konferenciją:

Konferencijos programa: čia.

Nuoroda į video siužetą: čia.

Mokytojo Arūno Mikalausko str.: čia.